A Sant'Egidio közösség Lipcsében a német katolikusok 100. országos találkozóján

Május 25. és 29. között rendezték meg a kelet németországi Lipcsében a német katolikusok országos találkozóját, a 100. Katholikentagot, amelyet 1848 óta kétévenként mindig más-más német városban ünnepelnek.

Az 50 ezer ember részvételével zajló 2016-os találkozó jelmondata: „Íme az ember”. Püspökök, politikai és kulturális élet képviselői, különféle felekezetek keresztényei találkoztak, hogy a nem kevés nem hívő résztvevővel közösen imádkozzanak, beszéljenek hitről és megvitassák globalizált világunk kihívásait.Dal 25 al 29 maggio si è svolto a Lipsia, nella Germania orientale, il centesimo „Katholikentag“, il convegno nazionale dei cattolici tedeschi, che ha luogo ogni due anni in una città diversa a partire dal 1848.

Lipcse ugyanis Németország legszekularizáltabb városainak egyike, ahol alacsony a keresztények aránya. Ferenc pápa németül videoüzenetet is küldött, amelyben arra buzdította résztvevőket, hogy egyéni életükben engedjenek egyre több teret a szegényeknek és magukra hagyatottaknak.

„Íme az ember! – szólt a pápa. – Társadalmainkban sokszor találkozunk a kizsákmányolt, megvetett emberrel. Látjuk, hogyan beszélnek velük életük értékéről, és amikor eléri őket a betegség, az időskor, a gyors halálba taszítják. Lemeztelenített, ide oda dobált, méltóságuktól megfosztott embereket látunk, akiknek nincs munkájuk és akik menekülnek. Jézust látjuk bennük, a szenvedő és megkínzott Krisztust...” 

A katolikus napokon a közösség idén egy standdal volt jelen, ahová sokan eljöttek, hogy beszélgessenek vagy jobban megismerjék a közösség tevékenységét. Sokak részvételével, a nemrég megépített lipcsei nagytemplomban a közösség a békéért és a szegényekért imádkozott. A menekültekről beszélgettek a fiatalokkal szervezett találkozókon és figyelmesen hallgatták az Aleppóból menekült Mohammed tanúságtételét, aki megosztotta velük népének és az évek óta bombázott városának drámáját.

A németországi Béke-iskolákról beszélgettek a közösség fiataljai, ahová az utóbbi hónapokban a menekült gyermekek közül sokakat befogadtak.  A Béke-iskolákba járó gyerekek az integráció és együttélés kultúráját tanulják, egy olyan társadalom alappillérjeit, amely nyitott, befogadó és nem fél a bevándorlótól