Riccardi Andrea: w internecie

Riccardi Andrea: na portalach społecznościowych

Riccardi Andrea: przegląd prasy

change language
jesteś w: strona gŁÓwna - news kontaktynewsletterlink

Support the Community

  
27 Wrzesień 2015 | POLSKA

Polska modli się za uchodźców

W intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, modlono się w całej Polsce w środowy wieczór 23 września. Modlitwa „Umrzeć z nadziei”, będąca inicjatywą Wspólnoty Sant’Egidio oraz innych organizacji świeckich katolików, objęła swoim zasięgiem 16 miast.

 
wersja do druku

Liturgii w wypełnionym po brzegi stołecznym kościele św. Marcina przewodniczył bp Michał Janocha. – Gromadzimy się wokół krzyża, który poprowadzi naszą modlitwę. Wpatrując się w ten krzyż odnajdziemy oczy i wyciągnięte ręce kobiet, mężczyzn i dzieci – osób, które straciły życie, próbując dotrzeć do Europy i na inne kontynenty świata – rozpoczął modlitwę biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.

– Sprawa uchodźców jest sprawą nas wszystkich, jako chrześcijan i jako Europejczyków – zaznaczyła Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio. – Niech ta modlitwa w pierwszej kolejności przemienia nasze serca, czyniąc je bardziej otwartymi na Ewangelię i na drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który stoi u naszych drzwi i prosi o miłosierdzie – podkreśliła.

Zgromadzeni wysłuchali świadectwa Dawooda Yousefi – młodego Afgańczyka, muzułmanina, który dramatyczną historię swojej ucieczki opowiadał papieżowi Franciszkowi podczas jego spotkania ze Wspólnotą Sant’Egidio w Rzymie, 15 czerwca 2014 roku.
– Jestem w Polsce po raz pierwszy. Ale w Rzymie, gdzie mieszkam od 12 lat, przyjaźnię się z wieloma Polakami w ruchu Genti di Pace (Ludzie Pokoju) Wspólnoty Sant’Egidio – zaznaczył Dawood Yousefi. Wspomniał postać Jana Pawła II, o którym usłyszał mieszkając jeszcze w Afganistanie. – Bardzo go podziwiałem za jego walkę bez przemocy z komunizmem i za jego zaangażowanie na rzecz pokoju i dialogu między religiami – powiedział.

 

Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii według św. Mateusza, krótką homilię wygłosił bp Michał Janocha. – W perspektywie biblijnej jesteśmy dziećmi jednego Boga. To znaczy, że wszyscy jesteśmy w jakiś przedziwny sposób ze sobą spokrewnieni – podkreślił. – Chrystus poprzez swoją śmierć zniszczył mur, który dzieli ludzi. A my, synowie Adama cierpliwie, cegła po cegle ten mur odbudowujemy. Jesteśmy wezwani, żeby zburzyć w sobie mur wrogości – apelował bp Janocha.

W modlitwie wyczytywane były imiona i krótkie historie osób, którym podróż po nadzieję przyniosła śmierć. W modlitwie wiernych, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele uchodźców mieszkających w Polsce oraz organizacji z nimi pracujących, modlono się za wszystkich, którzy gdziekolwiek na ziemi umierają w wycieńczających i dramatycznych podróżach nadziei, a także „za nas wszystkich – o wyobraźnię i odwagę miłosierdzia. Abyśmy byli wyczuleni na krzyk ubogich, którzy proszą o wyzwolenie od przemocy, terroryzmu i wojny”.

Modlitwa miała charakter ekumeniczny. W liturgii udział wzięli przedstawiciele Kościołów: prawosławnego, grekokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-metodystycznego, Adwentystów Dnia Siódmego oraz reprezentanci Polskiej Rady Ekumenicznej. W warszawskiej modlitwie wzięło udział około 500 mieszkańców miasta.

Tego samego wieczoru modlitwy w intencji uchodźców odbyły się również w Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku, Łodzi, Opolu, Gdańsku i Koszalinie, a także w prowadzonych przez werbistów parafiach w Pieniężnie, Chludowie k. Poznania, Białymstoku-Kleosinie, Nysie i Rybniku.

Krakowskiej modlitwie przewodniczył bp Grzegorz Ryś. W kazaniu mówił, że Ewangelia otwiera przed nami zupełnie inną perspektywę: „nie mówi, że "Pan miłuje cudzoziemca". Ona mówi, że Pan staje przed nami jako przybysz. Że spotykamy Pana w Jego osobie”. Przywołał także fragmenty komentarza św. Augustyna: „Chcesz spotkać Chrystusa zasiadającego na tronie w niebie? Oczekuj, by Go spotkać, gdy leży pod mostem. Oczekuj Go, gdy jest głodny. Oczekuj Go jako przybysza. Oczekuj Go". 

Biskup Jan Piotrowski w czasie modlitwy w Kielcach zauważył, że Polakom droga do wolności „jest znana i mierzona cierpieniem”. Stwierdził także, że Bóg „nie zapomni o tych, którzy stracili życie w drodze do wolności”. Podkreślił, że zebrano się na modlitwie „po to, aby bronić samych siebie przed znieczulicą i pogardą”. Także w innych miastach modlitwy poprowadzili miejscowi biskupi: w Poznaniu bp Damian Bryl, w Szczecinie bp Marian Błażej Kruszyłowicz, w Ełku bp Jerzy Mazur, we Wrocławiu bp Andrzej Siemieniewski, a w Opolu bp Rudolf Pierskała.

Współorganizatorami wydarzenia w Warszawie, prócz Wspólnoty Sant’Egidio, były Więź, Dywiz, Kontakt, Klub Inteligencji Katolickiej, Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”, Ośrodek Migranta Fu Shenfu i Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”. W całej Polsce w organizację modlitwy włączyły się: Caritas Polska, Deon.pl, Przewodnik Katolicki, Radio Emaus, Ruch Focolari, Tygodnik Powszechny i Znak.

POWIĄZANE OBIEKTY

 PRZECZYTAJ TAKŻE
• AKTUALNOŚCI
6 Marzec 2017
MARCIN, STANY ZJEDNOCZONE

Seeking Refuge: Faith-Based Approaches to Forced Migration in a conference at University of Princeton

IT | EN | ES | DE | NL
wszystkie wiadomości
• PRINT
23 Kwiecień 2017
Corriere della Sera

Papa Francesco: «Campi profughi come quelli di concentramento»

23 Kwiecień 2017
Radio Vaticana

Papa a San Bartolomeo. Mons. Paglia: testimoni della fede per vincere il male

22 Kwiecień 2017
Domradio.de

"Was braucht die Kirche heute?"

4 Kwiecień 2017
Avvenire

Vaticano. Famiglie accolte dal Papa hanno trovato una nuova casa

23 Marzec 2017
Famiglia Cristiana

Profughi, la rotta della salvezza

21 Marzec 2017
Clarín

El Papa Francisco, los refugiados y los corredores humanitarios

wszystkie komunikaty prasowe
• WYDARZENIA
31 Marzec 2017 | RAMACCA, WŁOCHY

Il Mediterraneo, le religioni e l'accoglienza: inaugurazione della mostra ''Migrants'' di Liu Bolin

Wszystkie spotkania modlitwy o pokój
• DOKUMENTY

Czym są korytarze humanitarne

GDZIE zjeść, spać, umyć się. Warszawa 2016

wszystkie dokumenty

ZDJĘCIA

120 wizyt

147 wizyt

128 wizyt

148 wizyt

136 wizyt
wszystkie związane z mediów