Riccardi Andrea: w internecie

Riccardi Andrea: na portalach społecznościowych

Riccardi Andrea: przegląd prasy

change language
jesteś w: strona gŁÓwna - news kontaktynewsletterlink

Donation Topbar

  
27 Wrzesień 2015 | POLSKA

Polska modli się za uchodźców

W intencji uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy, modlono się w całej Polsce w środowy wieczór 23 września. Modlitwa „Umrzeć z nadziei”, będąca inicjatywą Wspólnoty Sant’Egidio oraz innych organizacji świeckich katolików, objęła swoim zasięgiem 16 miast.

 
wersja do druku

Liturgii w wypełnionym po brzegi stołecznym kościele św. Marcina przewodniczył bp Michał Janocha. – Gromadzimy się wokół krzyża, który poprowadzi naszą modlitwę. Wpatrując się w ten krzyż odnajdziemy oczy i wyciągnięte ręce kobiet, mężczyzn i dzieci – osób, które straciły życie, próbując dotrzeć do Europy i na inne kontynenty świata – rozpoczął modlitwę biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.

– Sprawa uchodźców jest sprawą nas wszystkich, jako chrześcijan i jako Europejczyków – zaznaczyła Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio. – Niech ta modlitwa w pierwszej kolejności przemienia nasze serca, czyniąc je bardziej otwartymi na Ewangelię i na drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który stoi u naszych drzwi i prosi o miłosierdzie – podkreśliła.

Zgromadzeni wysłuchali świadectwa Dawooda Yousefi – młodego Afgańczyka, muzułmanina, który dramatyczną historię swojej ucieczki opowiadał papieżowi Franciszkowi podczas jego spotkania ze Wspólnotą Sant’Egidio w Rzymie, 15 czerwca 2014 roku.
– Jestem w Polsce po raz pierwszy. Ale w Rzymie, gdzie mieszkam od 12 lat, przyjaźnię się z wieloma Polakami w ruchu Genti di Pace (Ludzie Pokoju) Wspólnoty Sant’Egidio – zaznaczył Dawood Yousefi. Wspomniał postać Jana Pawła II, o którym usłyszał mieszkając jeszcze w Afganistanie. – Bardzo go podziwiałem za jego walkę bez przemocy z komunizmem i za jego zaangażowanie na rzecz pokoju i dialogu między religiami – powiedział.

 

Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii według św. Mateusza, krótką homilię wygłosił bp Michał Janocha. – W perspektywie biblijnej jesteśmy dziećmi jednego Boga. To znaczy, że wszyscy jesteśmy w jakiś przedziwny sposób ze sobą spokrewnieni – podkreślił. – Chrystus poprzez swoją śmierć zniszczył mur, który dzieli ludzi. A my, synowie Adama cierpliwie, cegła po cegle ten mur odbudowujemy. Jesteśmy wezwani, żeby zburzyć w sobie mur wrogości – apelował bp Janocha.

W modlitwie wyczytywane były imiona i krótkie historie osób, którym podróż po nadzieję przyniosła śmierć. W modlitwie wiernych, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele uchodźców mieszkających w Polsce oraz organizacji z nimi pracujących, modlono się za wszystkich, którzy gdziekolwiek na ziemi umierają w wycieńczających i dramatycznych podróżach nadziei, a także „za nas wszystkich – o wyobraźnię i odwagę miłosierdzia. Abyśmy byli wyczuleni na krzyk ubogich, którzy proszą o wyzwolenie od przemocy, terroryzmu i wojny”.

Modlitwa miała charakter ekumeniczny. W liturgii udział wzięli przedstawiciele Kościołów: prawosławnego, grekokatolickiego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, ewangelicko-metodystycznego, Adwentystów Dnia Siódmego oraz reprezentanci Polskiej Rady Ekumenicznej. W warszawskiej modlitwie wzięło udział około 500 mieszkańców miasta.

Tego samego wieczoru modlitwy w intencji uchodźców odbyły się również w Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Szczecinie, Wrocławiu, Ełku, Łodzi, Opolu, Gdańsku i Koszalinie, a także w prowadzonych przez werbistów parafiach w Pieniężnie, Chludowie k. Poznania, Białymstoku-Kleosinie, Nysie i Rybniku.

Krakowskiej modlitwie przewodniczył bp Grzegorz Ryś. W kazaniu mówił, że Ewangelia otwiera przed nami zupełnie inną perspektywę: „nie mówi, że "Pan miłuje cudzoziemca". Ona mówi, że Pan staje przed nami jako przybysz. Że spotykamy Pana w Jego osobie”. Przywołał także fragmenty komentarza św. Augustyna: „Chcesz spotkać Chrystusa zasiadającego na tronie w niebie? Oczekuj, by Go spotkać, gdy leży pod mostem. Oczekuj Go, gdy jest głodny. Oczekuj Go jako przybysza. Oczekuj Go". 

Biskup Jan Piotrowski w czasie modlitwy w Kielcach zauważył, że Polakom droga do wolności „jest znana i mierzona cierpieniem”. Stwierdził także, że Bóg „nie zapomni o tych, którzy stracili życie w drodze do wolności”. Podkreślił, że zebrano się na modlitwie „po to, aby bronić samych siebie przed znieczulicą i pogardą”. Także w innych miastach modlitwy poprowadzili miejscowi biskupi: w Poznaniu bp Damian Bryl, w Szczecinie bp Marian Błażej Kruszyłowicz, w Ełku bp Jerzy Mazur, we Wrocławiu bp Andrzej Siemieniewski, a w Opolu bp Rudolf Pierskała.

Współorganizatorami wydarzenia w Warszawie, prócz Wspólnoty Sant’Egidio, były Więź, Dywiz, Kontakt, Klub Inteligencji Katolickiej, Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”, Ośrodek Migranta Fu Shenfu i Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha”. W całej Polsce w organizację modlitwy włączyły się: Caritas Polska, Deon.pl, Przewodnik Katolicki, Radio Emaus, Ruch Focolari, Tygodnik Powszechny i Znak.

POWIĄZANE OBIEKTY
 

 PRZECZYTAJ TAKŻE
• AKTUALNOŚCI
7 Październik 2016
POLSKA

„Ciągle robimy za mało”. Polska modli się za uchodźców

IT | ES | DE | PL | HU
1 Październik 2016

Modlitwa, która może przenosić góry

IT | ES | FR | PL | HU
wszystkie wiadomości
• PRINT
18 Październik 2016
Avvenire

Nei «Games4Peace» vince l'integrazione

3 Październik 2016
Notizie Italia News

Lampedusa, 3 ottobre: "Getta il tuo pane sulle acque, perché con il tempo lo ritroverai". Salva e sarai salvato ...

2 Październik 2016
L'huffington Post

Dalla Polonia una "breccia" nei muri dell'Est: la Chiesa a favore dei corridoi umanitari

2 Wrzesień 2016
Famiglia Cristiana

Aylan, un anno dopo non è cambiato nulla

12 Sierpień 2016
Münchner Merkur

Sommerlager für Flüchtlingskinder: Ein Stückchen Heimat auf dem Bauernhof

11 Sierpień 2016
ANSA

Papa pranza con 21 profughi siriani

wszystkie komunikaty prasowe
• DOKUMENTY

Czym są korytarze humanitarne

GDZIE zjeść, spać, umyć się. Warszawa 2016

wszystkie dokumenty

ZDJĘCIA

113 wizyt

141 wizyt

119 wizyt

136 wizyt

132 wizyt
wszystkie związane z mediów