Riccardi Andrea: na webu

Riccardi Andrea: na sociálních sítích

change language
nyní se nacházíte v: home - pŘÁtel...chudÝmi - starŠĺ - starí l...v pohybu - iniciati...í lidé - dopis anny kontaktnewsletterlink

Support the Community

  

Dopis Anny


 
verze pro tisk

Dopis Anny
  HODINA ČASU

 

Vždycky jsem se snažila, abych nebyla nikomu na obtíž. Ani svým vnoučatům, která již mají vlastní děti a kterým jsem přenechala malý byt, v němž jsem bydlela, než jsem přišla sem. Rozhodla jsem se jim ho přenechat. Co byste udělali Vy?

Je mi 82 let. Nejsem sice ještě tak stará, ale už jsem nemohla zůstat sama v bytě. Někdy jsem si zapomněla vzít léky, někdy jsem ráno nedokázala vyjít z bytu a nakoupit si, a tak jsem se rozhodla: půjdu do specializovaného zařízení pro staré lidi, kde budu moci být s dalšími sympatickými lidmi mého věku. S veškerým zajištěním a zárukami, nebude třeba stlát si, vařit a nebudu nikomu na obtíž.

Nebylo pro mne snadné opustit svůj byt. Něco jiného je to říci, něco jiného je to udělat. Ale nakonec jsem to dokázala. Nějaký čas jsem nemohla spát: můj nábytek, prádlo, talíře, nástěnné fotografie, vůně, zvuky, hrnce. Když to všechno máš, připadá ti to normální, ani to nevnímáš. Ale když už tu najednou nejsou tvoje věci, pak si toho všimneš, a jak!  

Tady se mi nedařilo špatně. Jídlo popravdě řečeno není příliš kvalitní, ale někdy docela ujde. Je tu čisto a teoreticky je tu k dispozici i krásná zahrada. Teoreticky, protože se mi po nějaké době trochu zhoršilo zdraví, a když mě nikdo nedoprovodí, sama se do zahrady nedostanu. Vcelku si nemohu zas tolik stěžovat, až na to, že se ti život obrátí vzhůru nohama, když jsi tady. To, co je normální, se tady stává nemožným. Kdo to nezažije, neuvěří.

Čas. Za nějakou dobu zapomeneš, který je den, protože se všechno stane stejné. Jako by nebylo už na co čekat. Ani na program v televizi. Protože televize je společná pro tolik lidí a každý by se chtěl dívat na jiný program.

Věci . Bylo by snadné koupit si baterie do rádia, papírové kapesníčky, ovocný džus, nebo časopis. Snadné, pokud by byl člověk venku. Teď to vše dostávám jen, když za mnou občas přijedou moji vnuci. Ale bydlí daleko a já jim právě nyní nechci být na obtíž.

Brýle. Vše se stává složité, i když za to nikdo může. Rozbily se mi brýle; spadly ze stolku. Bylo potřeba řady týdnů, než jsem našla někoho, kdo by mě doprovodil pro nové.

Ale to, co mě snad začíná nejvíc tížit je, že nikdo po celé dny a týdny nevysloví mé jméno. Když nikdo nevyřkne tvé jméno, můžeš mít všechno, ale tohle je jako by ti chyběl vzduch k dýchání. Zapomenu snad své jméno nakonec i já?

Řekla jsem si tedy: musím reagovat. Ale co mohu já ještě dělat? Mohu se stát přítelkyní. A to dokonce věrnou přítelkyní. Ano, hledáte-li přítelkyni, přijďte mě navštívit. Mám čas a nebudete mě rušit. Zajímá mě, co se děje ve světě a ráda si poslechnu vaše vyprávění, ráda si s vámi budu povídat. Řekla jsem si "Hodinu času". Vašeho i mého času. Abychom se stali přáteli, abychom pro někoho něco znamenali. Tváří v tvář samotě.

Anna.

 

The Aged


 PŘEČTĚTE SI TAKÉ
• ZPRÁVY
17 Duben 2010

Guinea: Komunita Sant Egidio pomáhá starým lidem nezůstat zapomenutý a opuštěný od své rodiny.

IT | ES | DE | FR | PT | CA | NL | CS
všechny aktuality
• PRINT
19 Květen 2017
Corriere del Mezzogiorno

Sant'Egidio, inaugurato un centro per gli anziani

17 Květen 2017
La Stampa

Una "rete" protegge duemila anziani

16 Květen 2017
SIR

Solidarietà: Comunità Sant’Egidio Napoli, giovedì s’inaugura un Centro per anziani

30 Duben 2017
Vatican Insider

Primo maggio, Sant'Egidio: pranzo e festa con i poveri

17 Duben 2017
Sueddeutsche Zeitung

Vor ungefähr 100 Wochen

11 Březen 2017
La Repubblica - Ed. Genova

Raddoppiati i bambini tra i nuovi poveri

všechny tiskové zprávy
• UDÁLOSTI
18 Květen 2017 | NEAPOL, ITÁLIE

A Napoli con Enel Cuore si inaugura il Fondaco della solidarietà

9 Květen 2017 | NOVARA, ITÁLIE

Sant’Egidio ed Enel Cuore inaugurano il Centro per l’innovazione sociale dei servizi agli anziani

Všechna setkání modliteb za mír
• DOKUMENTY

Intervento di Irma, anziana romana, durante la visita di papa Francesco a Sant'Egidio

Programma della Campagna della Cortesia verso gli anziani "Vive les Ainés"

Programma "W gli anziani": attività con gli anziani a Roma nel luglio e agosto 2013

Giovani e anziani per un estate di solidarietà 2013

všechny dokumenty

FOTKY

555 návštěvy

567 návštěvy

587 návštěvy

666 návštěvy

600 návštěvy
všechny související média