MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Modlitwa ze świętymi
Słowo boże każdego dnia

Modlitwa ze świętymi

Wspomnienie św. Pankracego (†304), który zmarł śmiercią męczeńską w wieku 14 lat z miłości do Ewangelii. Modlitwa za młode pokolenia, aby spotkały Ewangelię i Pana. Czytaj więcej

Libretto DEL GIORNO
Modlitwa ze świętymi
Sroda, 12 Maj

Wspomnienie św. Pankracego (†304), który zmarł śmiercią męczeńską w wieku 14 lat z miłości do Ewangelii. Modlitwa za młode pokolenia, aby spotkały Ewangelię i Pana.


Czytanie Slowa Bozego

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Jesteście wybranym plemieniem,
królewskim kapłaństwem, narodem świętym,
ludem wybranym przez Boga,
by ogłaszać dzieła Jego potęgi.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Jana 16,12-15

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi.

 

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Świętymi bądźcie,
jak Ja jestem święty, mówi Pan.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

„Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie”. Nie ma w tych słowach upomnienia. Jezus uznaje, że uczniowie nie są jeszcze zdolni unieść całego ciężaru Ewangelii. Oczywiście, Ewangelia nie wymaga osób uczonych i inteligentnych; ani Jezus nie udaje się w poszukiwaniu potężnych i silnych, by powierzyć im swoją misję. Wydaje się czynić wręcz odwrotnie. Jego słowo w rzeczywistości nie jest wysoką doktryną ani złożoną ideologią, którą tylko nieliczni są w stanie przyjąć i zgłębić. Z Jego nauczania wypływa prosta i silna energia, która wypełnia serce tego, kto ją przyjmie, i która odmieni jego życie. A wszyscy mogą przyjąć Ewangelię i nią żyć. To mocne słowo, pełne energii, obfite w miłosierdzie. Uczniowie są jedynie proszeni o to, by dali jej działać, nie hamowali jej, nie kładli przeszkód jej działaniu. Duch Święty „doprowadzi was do całej prawdy”, mówi Jezus. To sam Duch będzie pozwalał nam odkryć limity i banalności naszego wąskiego patrzenia. Duch uwolni nas od ciasnoty, zamknięcia, chciwości. Jeśli damy się poprowadzić Duchowi, odkryjemy rzeczy przyszłe, to znaczy - będziemy potrafić śnić o innym jutrze dla świata. Duch jest źródłem życia i inspiracji. Czyni uczniów rzemieślnikami wspólnej przyszłości dla wszystkich ludów, które Jezus pragnie powołać na ziemi. Ojciec Aleksandr Mień, ksiądz zabity w Moskwie na początku lat dziewięćdziesiątych, mówił, że jesteśmy dopiero na początku pojmowania Ewangelii, wiele słów musimy jeszcze zrozumieć w ich głębi. A Jan XXIII, wiele lat wcześniej, bliski śmierci, mówił: „To nie Ewangelia się zmienia, to my musimy ją pojąć lepiej”. To jest właśnie dzieło Ducha, także dziś i poprzez wszystkie pokolenia.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.