MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Modlitwa za ubogich
Słowo boże każdego dnia
Libretto DEL GIORNO
Modlitwa za ubogich
Poniedzialek, 14 Czerwiec


Czytanie Slowa Bozego

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

To jest Ewangelia biednych,
wyzwolenie dla więźniów,
wzrok dla niewidomych, wolność
dla prześladowanych.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Mateusza 5,38-42

Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie.

 

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Syn człowieczy przyszedł służyć,
kto chce być wielki, niech służy innym.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Starożytne prawo „oko za oko, ząb za ząb” miało na celu uregulowanie zemsty, aby nie była nieograniczona i bezwzględna. Zapewne było to mądre rozwiązanie, aby uniknąć przesady i chaosu. Ale z pewnością nie miało siły wykorzenić nienawiści. Sposób, który proponuje Jezus, to nadmierna miłość. Zła nie pokonuje się innym złem, nawet odpowiednio regulowanym, ale jedynie jeszcze większym dobrem. Tymi stwierdzeniami Jezus obalił głęboko zakorzenioną mentalność swoich czasów. Ale my także żyjemy w kulturze nasyconej mściwością. Wystarczy pomyśleć o uprzedzeniach, które wpływają na przyjęte zachowania i nastawienie wielu ludzi wobec więźniów. Chociaż nauki prawne postrzegają więzienie jako „odkupienie” winy, a nie jako zemstę ze strony społeczeństwa, powszechna wrażliwość jest zupełnie inna. Ewangelia prosi ucznia, aby nie tylko odrzucił zemstę ze swojego zachowania, ale nawet obalił mściwy instynkt „nadstawiając drugi policzek”. Nauka ta była często źle rozumiana, a nawet wyśmiewana. Niestety, w naszych społeczeństwach wzrasta niekontrolowana mentalność zemsty, zatruwając relacje między ludźmi. Jezus chce, aby wzrastało wśród nas poczucie braterstwa. Daleki jest od zaproponowania logiki przemocy i śmierci. Przyszedł, aby ustanowić nowy sposób życia, który jest skoncentrowany wokół miłości do innych. To sposób na pokonanie zła dobrem. Na ścieżce miłości uczeń ofiarowuje także płaszcz tym, którzy są w potrzebie, jest gotów pokonać dwa razy dłuższą drogę z tymi, którzy proszą o towarzystwo, i nie odwraca się plecami do tych, którzy potrzebują pomocy. Dzięki tej miłości rodzące się zło zostaje pokonane i otwiera się droga do dobrego i godnego życia dla wszystkich.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.