MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Niedzielna liturgia
Słowo boże każdego dnia

Niedzielna liturgia

XIV Niedziela Zwykła
Święto Tomasza Apostoła. Wyznał Jezusa jako swego Pana i świadczył o nim, zgodnie z tradycją, aż po Indie.
Czytaj więcej

Libretto DEL GIORNO
Niedzielna liturgia
Niedziela, 3 Lipiec

XIV Niedziela Zwykła
Święto Tomasza Apostoła. Wyznał Jezusa jako swego Pana i świadczył o nim, zgodnie z tradycją, aż po Indie.


Pierwsze czytanie

Izajasza 66,10-14

Radujcie się wraz z Jerozolimą,
weselcie się w niej wszyscy, co ją miłujecie!
Cieszcie się z nią bardzo wy wszyscy,
którzyście się nad nią smucili,
ażebyście ssać mogli aż do nasycenia
z piersi jej pociech;
ażebyście ciągnęli mleko z rozkoszą
z pełnej piersi jej chwały.
Tak bowiem mówi Pan:
«Oto Ja skieruję do niej
pokój jak rzekę
i chwałę narodów -
jak strumień wezbrany.
Ich niemowlęta będą noszone na rękach
i na kolanach będą pieszczone.
Jak kogo pociesza własna matka,
tak Ja was pocieszać będę;
w Jerozolimie doznacie pociechy».
Na ten widok rozraduje się serce wasze,
a kości wasze nabiorą świeżości jak murawa.
Ręka Pana da się poznać Jego sługom,
a gniew - Jego nieprzyjaciołom.

Psalm responsoryjny

Psalm 66

Niech cała ziemia chwali swego Boga.

Z radością sławcie Boga, wszystkie ziemie,
opiewajcie chwałę Jego imienia,
cześć Mu wspaniałą oddajcie.
Powiedzcie Bogu: ”Jak zadziwiające są Twe dzieła!

Niechaj Cię wielbi cała ziemia i niechaj śpiewa Tobie,
niech Twoje imię opiewa”.
Przyjdźcie i patrzcie na dzieła Boga:
zadziwiających rzeczy dokonał wśród ludzi.

Morze na suchy ląd zamienił,
pieszo przeszli przez rzekę:
Nim się przeto radujmy!
Jego potęga włada na wieki.

Przyjdźcie i słuchajcie mnie wszyscy
którzy boicie się Boga,
opowiem, co uczynił mej duszy.
Błogosławiony Bóg, który nie odepchnął mej prośby
i nie oddalił ode mnie swej łaski.
 
 

Drugie czytanie

List do Galatów 6,14-18

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata. Bo ani obrzezanie nic nie znaczy ani nieobrzezanie, tylko nowe stworzenie. Na wszystkich tych, którzy się tej zasady trzymać będą, i na Izraela Bożego [niech zstąpi] pokój i miłosierdzie!
Odtąd niech już nikt nie sprawia mi przykrości: przecież ja na ciele swoim noszę blizny, znamię przynależności do Jezusa.
Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa niech będzie z duchem waszym, bracia! Amen.

Czytanie Ewangelii

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Wczoraj zostałem pogrzebany z Chrystusem,
dziś zmartwychwstaję z Tobą, który zmartwychwstałeś,
z Tobą zostałem ukrzyżowany,
pamiętaj o mnie w swoim królestwie.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Łukasza 10,1-12.17-20

Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie! Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: Pokój temu domowi! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże. Lecz jeśli do jakiego miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu.

Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają». Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie».

 

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Wczoraj zostałem pogrzebany z Chrystusem,
dziś zmartwychwstaję z Tobą, który zmartwychwstałeś,
z Tobą zostałem ukrzyżowany,
pamiętaj o mnie w swoim królestwie.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Homilia

Jezus, rozpoczynając swoją podróż do Jerozolimy, uważał, że ważne jest, aby ludzie, z którymi miał się spotkać, byli przygotowani na przyjęcie Jego nauczania. Dlatego wysłał 72 uczniów z tą misją do miast i wsi Galilei. Liczba 72 jest symboliczna: była to liczba narodów ziemi. Znaczenie było jasne: Jezus ma przed oczami wszystkie narody ziemi, zaczynając od małej Galilei. I pragnie, aby każdy mógł przyjąć Ewangelię i był zbawiony. Z woli samego Jezusa chrześcijańskie nauczanie jest przeznaczone dla wszystkich, nikogo nie można wykluczyć. To napięcie misyjne jest szczególnie aktualne w tym momencie historii. Niestety, wielu, w tym wierzący, odczuwa pokusę, by zamknąć się w sobie, zamknąć się we własnych granicach. Zamiast tego Jezus zachęca nas, abyśmy spojrzeli w górę: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo!”
Dzisiejsze tłumy są przestraszone, zasmucone, zdezorientowane, uciskane przez przemoc i konflikty, a także przez pandemie i katastrofy naturalne. Wszyscy - moglibyśmy powiedzieć - czekają na tych siedemdziesięciu dwóch uczniów, którzy po dwóch chodzą wszędzie. Można by pomyśleć, że jest ich niewielu w porównaniu z ogromem pytań. To podstępna pokusa. Panu wystarczą dwaj, którzy jednak umieją odwiedzać domy i miasta, niosąc pozdrowienie pokoju. Ich siła tkwi nie w ludzkich strategiach, ale w Ewangelii miłości. A Jezus daje przykład jej siły pomimo pozornej słabości: „Idźcie: oto posyłam was jak owce między wilki”. Może wydawać się trudne, aby „baranek” zmienił życie „wilka”; że miłość pokona lęki, arogancję, przemoc, które wydają się panować w sercach wielu ludzi. Jednak Ewangelia jest jedyną siłą uczniów. Dobrze o tym dzisiaj wiedzą chrześcijanie, którzy są ofiarami prześladowań. Piękne jest świadectwo jednego z nich, ojca Jacquesa Mourada, syryjskiego mnicha, więźnia Państwa Islamskiego. Mówi nam on, że „wojna przemienia nawet najlepszych ludzi w bestie”, moglibyśmy powiedzieć, w wilki. Ale dodaje też: „Widziałem, jak zmieniali się moi kaci. Widziałem, jak otwierają się ich serca... współczucie i modlitwa za naszych wrogów mogą uratować świat od barbarzyństwa, w jakie popada!”. Ojciec Jacques należy do tych baranków, które pokonują wilki tylko mocą Ewangelii. To jedyna siła, która zmienia świat. Wszyscy - niektórzy mniej, inni bardziej - jesteśmy świadkami cudów Ewangelii miłości, aż po przeżycie tej samej radości, co siedemdziesięciu dwóch: „Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają”. A Jezus powtarza także nam: „Widziałem szatana spadającego z nieba jak błyskawica”. To cud miłości do ubogich, który ukazuje zawalenie się muru obojętności i ujrzenie, jak nawiązują się więzy miłości. A radość tych, którym się pomaga i tych, którzy pomagają, rośnie. To zaproszenie do radości, ponieważ ta więź miłości zapisuje nasze imiona na niebie.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.