news

Młodzi Europejczycy dla Świata bez Przemocy po raz kolejny w Polsce

22 Września 2017 - WIELICZKA, POLSKA

Roma and SintiEuropeYouth for PeacePorrajmos

Ponad 500 licealistów i studentów z Europy Środkowo-Wschodniej spotkało się z Ritą Prigmore, która przeżyła Porrajmos. Na polach miłosierdzia z woli kardynała Dziwisza zasadzili dąb Wspólnoty Sant'Egidio

Udostępnij

 

Międzynarodowe piąte spotkanie "Młodzi Europejczycy dla Świata bez Przemocy" odbyło się w tym roku w Wieliczce. Wzięło w nim udział ponad 500 młodych ze Wspólnoty Sant'Egidio, licealistów i studentów z Ukrainy, Rosji, Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji oraz Polski. Wysłuchali oni świadectwa Rity Prigmore, kobiety narodowości Sinti mieszkającej w Niemczech, która jako dziecko przeżyła nazistowskie eksperymenty medyczne.

W swoim wystąpieniu w szczególny sposób podkreślała znaczenie przebaczenia jako decydującego wyboru, który pozwala przerwać spiralę nienawiści i przemocy. "Tylko przebaczenie może przezwyciężyć cierpienie - mówiła. - Tylko przebaczenie buduje przyszłość. Nienawiść musi pozostać w przeszłości. Przyszłość mozna budować tylko wtedy, gdy rozumie się innych. Nigdy nie zdołacie niczego zbudować na nienawiści. Nienawiść i wojna nie prowadzą do niczego, jedynie do dalszej nienawiści i dalszej wojny". Odnosząc się do nazistów odpowiedzialnych za prześladowania Cyganów, Rita Prigmore powiedziała: "Przebaczyłam im. Nigdy tego nie zapomnę, ale przebaczyłam".

W refleksjach podejmowanych w czasie spotkania, wychodzących od konfrontacji z otchłanią zła drugiej wojny światowej i Auschwitz, uczestnicy spotkania wyrażali swoją chęć zaangażowania w budowanie dróg pokoju w Europie i zbyt podzielonym świecie. W wielu głosach wybrzmiewało pragnienie pokojowego buntu wobec niesprawiedliwości, przemocy i wojny.

W czwartkowy wieczór uczestnicy spotkania pojechali na Campus Misericordiae, w miejsce, w którym papież Franciszek na zakończenie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku wzywał młodych, by byli w świecie świadkami miłosierdzia. W tym miejscu, przy pamiątkowej bramie miłosierdzia, w obecności kardynała Dziwisza, emerytowanego arcybiskupa Krakowa, został posadzony dąb dedykowany Wspólnocie Sant'Egidio. "Zanieście iskrę miłosierdzia do krajów, z których pochodzicie - mówił kardynał Dziwisz. - Sant’Egidio jest przykładem miłosierdzia, który poznałem dobrze w Rzymie będąc razem z Janem Pawłem II, a który teraz zapuszcza korzenie, jak krzepki dąb, w Polsce i w krajach Europy Wschodniej".