news

Wspólnota Sant’Egidio będzie świętować z ubogimi w pięciu polskich miastach

22 Grudnia 2017

Blisko tysiąc osób bezdomnych, ubogich i samotnych zasiądzie w Święta Bożego Narodzenia do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio

Udostępnij

Blisko tysiąc osób bezdomnych, ubogich i samotnych zasiądzie w Święta Bożego Narodze
nia do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio. Świąteczne obiady odbędą się w pięciu miastach w Polsce.
 
Na dzień Bożego Narodzenia
świętowanie zaplanowane jest w Warszawie,   
gdzie do kościoła WniebowstąpieniaPańskiego zaproszonych zostało ponad 430 gości. Do stołu z ubogimi zasiądzie tego dnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Również 25 grudnia odbędzie się bożonarodzeniowy obiad w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Zaproszenia otrzymało 120 osób bezdomnych, starszych i samotnych.
 
 
 
 
 
W drugi dzień świąt odbędzie się natomiast obiad w sali Arcybractwa Miłosierdzia na Małym Rynku w Krakowie. Weźmie w nim udział około 70 gości. Tego samego dnia z ubogimi świętował będzie też Szczecin. Tamtejsza Wspólnota Sant’Egidio we współpracy z lokalną Caritas organizuje obiad w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym.  Do stołu zasiądzie blisko 250 osób.
 
 
 
 
 
Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia do wspólnego świętowania zaprasza Wspólnota w Chojnie. 23 grudnia w Parafii Świętej Trójcy odbędzie się Wigilia z Ubogimi dla prawie 80 gości.
 
– Przygotowywana jest wspólnymi siłami Sant'Egidio i Caritas parafialnego. Dołączył do nas też Ośrodek Pomocy Społecznej, okoliczne koła gospodyń gotując i piekąc oraz wiele innych osób wspierających organizację uroczystości jako kelnerzy, chórzyści, szatniarze czy taksówkarze – mówi Beata Junosz ze wspólnoty w Chojnie.
 
 
Również w innych miejscach organizacja świątecznych spotkań z ubogimi możliwa jest tylko dzięki wsparciu setek wolontariuszy, którzy zaangażowali się w przygotowanie potraw, zakup prezentów, ustawienie stołów i udekorowanie sali, a w Święta będą czuwać nad przebiegiem całej uroczystości, posługując ubogimi i bezdomnym gościom.
 
Bożonarodzeniowe obiady są konsekwencją całorocznej regularnej działalności Wspólnot Sant’Egidio, skupiającej się na pomocy i towarzyszeniu osobom ubogim. Przede wszystkim są to spotkania z osobami bezdomnymi na ulicach miast. Są one okazją do nawiązania relacji, ale także momentem, w którym przekazywana jest pomoc materialna. Tylko za pośrednictwem warszawskiej wspólnoty Sant’Egido do ubogich trafiło w minionym roku blisko 2,5 tony żywności i prawie 10 tys. sztuk odzieży. Wspólnoty w Warszawie i w Chojnie odwiedzają też osoby starsze i samotne w Domach Pomocy Społecznej.
 
Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W tym roku odbędzie się aż 700 takich spotkań w 70 krajach. Do świątecznego stołu na całym świecie zasiądzie w sumie 250 tys. gości.
 
A już po świętach Wspólnota Sant’Egido zaprasza do wspólnej wieczornej modlitwy o pokój, zachęcając, żeby 1 stycznia pójść w ślady papieża Franciszka, który w tym dniu przesyła orędzie pokoju wszystkim narodom.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/santegidio.warszawa/
https://www.facebook.com/events/1580011465389501/

https://www.facebook.com/santegidio.poznan/
https://www.facebook.com/events/2009079516029961/

https://www.facebook.com/santegidiokrakow/

https://www.facebook.com/santegidiochojna/