„Mapa drogowa” odbudowy Syrii zaprezentowana w Sant’Egidio

Propozycje głównych ugrupowań syryjskiej opozycji politycznej odnoszących się do przyszłości kraju, zgodnie z porozumieniem osiągniętym w ostatnich dniach dzięki wsparciu Wspólnoty Sant'Egidio, przedstawiono prasie 29 października w Sali Pokoju w rzymskiej siedzibie Wspólnoty. 

Na zaproszenie Sant'Egidio w Rzymie zebrało się 15 delegatów większych grup syryjskiej opozycji, razem ze znaczną reprezentacją mniejszości, aby wspólnie zaprezentować proces polityczny, który będzie zdolny położyć kres cierpieniom narodu syryjskiego.

Propozycja tej ścieżki przemian – mówił Mario Garofalo, odpowiedzialny za stosunki międzynarodowe we Wspólnocie Sant'Egidio – wpisuje się w kontekst międzynarodowy, który następuje po ostatnim szczycie w Stambule między Putinem, Erdoganem, Macronem i Merkel dotyczącym przyszłości Syrii.

W imieniu delegatów syryjskich głos zabrała Randa Kassis, przewodnicząca Platformy z Astany. Wyraziła ona nadzieję wypływającą ze spotkania, jakie następuje po 7 latach wojny, która zmusiła wielu ludzi do emigracji. Kassis podziękowała także Wspólnocie Sant'Egidio – „siedzibie pokoju”. „Naród syryjski – powiedziała – zbyt długo cierpi z powodu biedy, kryzysu gospodarczego i wojny. Ubóstwo osiągnęło bardzo poważne rozmiary, a brak opieki medycznej pogarsza sytuację”. Opracowana w tych dniach „mapa drogowa” proponuje realistyczną ścieżkę odbudowy kraju. Także w słowach Nawafa Al-Sheikha Faresa, niezależnego opozycjonisty, byłego gubernatora Idlib (miejsca, w którym wciąż toczą się walki), wybrzmiało analogiczne przekonanie..

„Mapa drogowa” jest wynikiem bardzo szerokiego porozumienia, a to stwarza solidne podstawy i zwraca uwagę na metodę – stanowi przykład tego, jak wykorzystując metodę demokratyczną i angażując jak największą liczbę rozmówców, można znaleźć sposoby na odbudowę kraju „kiedy ucichnie już broń”.

Pod poniższym linkiem można przeczytać treść „mapy drogowej” w języku angielskim.

 

PRZECZYTAJ TREŚĆ MAPY DROGOWEJ (EN) >>

WYWIAD Z MAURO GAROFALO (SANT'EGIDIO)