news

Wiadomości z Mozambiku: obecna sytuacja i nasza pomoc

26 Marsz 2019 - BEIRA, MOZAMBIK

DreamEmergencyCyclone Idai

W ośrodkach DREAM w Beirze organizowana jest pierwsza pomoc dla najbardziej poszkodowanych. Kontynuujemy nasze wsparcie

Udostępnij

Docierają do nas kolejne informacje o sytuacji w mieście Beira, zwłaszcza o dwóch ośrodkach klinicznych, które oferują usługi zdrowotne w ramach programu DREAM Wspólnoty Sant'Egidio: miejskim Centrum Medycznym i centrum Manga Chingussura na przedmieściach miasta, które natychmiast wznowiły działalność i leczą ponad 11 000 osób.

Centrum Medyczne doznało ciężkich szkód na skutek cyklonu, zniszczony został przede wszystkim dach, podobnie jak na budynkach w całej okolicy. Od pierwszego dnia w centrum schroniło się około 400 osób, które straciły wszystko. Dramatyczna była sytuacja wielu osób niepełnosprawnych i ludzi starszych, którzy niestety zmarli próbując dotrzeć do centrum. Pracownicy i wolontariusze Sant'Egidio byli jednymi z pierwszych, którzy udzielili pomocy poszkodowanym, oferując żywność i podstawowe artykuły pierwszej pomocy. Pomoc jest udzielana wszystkim tym, którzy potrzebują wsparcia – dystrybuowany jest olej, ryż i mąka, a przede wszystkim natychmiast wznowiono pomoc medyczną wobec pacjentów i wszystkich potrzebujących leczenia. Ze względu na niedobór wody pitnej wzrasta liczba przypadków biegunki, zwłaszcza u dzieci, co zmusza nas do szybszego działania.
 
W ciągu zaledwie kilku dni swoje podstawowe działania wznowiło także laboratorium, które zapewnia analizy kliniczne wykrywające główne problemy zdrowotne, pomagając 4 tysiącom pacjentów, a także wspiera inne ośrodki, które są zamknięte lub częściowo uszkodzone.
 
Cyklon uderzył w wiele ośrodków zdrowia położonych także na obrzeżach miasta. Jeśli chodzi o pierwszą pomoc, najważniejszym miejscem w rejonie stało się centrum Manga Chingussura, zniszczone tylko częściowo. Centrum, które leczy 7000 pacjentów, w pierwszych dniach po katastrofie wypełniło się chorymi, wieloma z przypadkami biegunki. Próbuje się tam udzielić pomocy wszystkim poszkodowanym.
 
Wysłaliśmy już 30 ton artykułów pierwszej potrzeby, pomoc żywnościową, środki odkażające wodę i podstawowe leki (przeciwbiegunkowe i nawadniające dla dzieci).
 
Wspólnota Sant'Egidio i Młodzi dla Pokoju z Beiry starają się rozpoznawać w terenie główne potrzeby, zawarły również porozumienia z lokalnymi instytucjami, aby dystrybuować produkty z jak największym porządkiem i bezpieczeństwem, a także zapewnić pomoc możliwie największej liczbie potrzebujących.
 
Pilnie potrzebna jest pomoc – przede wszystkim, aby zapewnić wodę pitną i żywność.
 
KONTYNUUJMY POMOC, ABY BEIRA POWRÓCIŁA DO ŻYCIA!
 
MOŻESZ WPŁACIĆ DAROWIZNĘ TERAZ, KORZYSTAJĄC Z PONIŻSZEGO FORMULARZA
 
Przekaż darowiznę online

 


Wiadomości z Mozambiku: obecna sytuacja i nasza pomoc
Wiadomości z Mozambiku: obecna sytuacja i nasza pomoc