news

Wciąż pilnie potrzebna pomoc dla Malawi po cyklonie Idai: najbardziej dotknięte są osoby starsze i dzieci

3 Lipca 2019 - MALAWI

Cyclone Idai
Humanitarian emergencies

Udostępnij

Dystrykty Balaka, Mulanje, Chikwawa i południowe części kraju najbliżej Mozambiku to obszary najbardziej dotknięte przez cyklon Idai. Katastrofa spowodowała śmierć wielu ludzi, a innych, którzy stracili wszystko, zmusiła do przesiedlenia.

Kilka miesięcy później wiele rodzin nadal nie znalazło zakwaterowania i mieszka w zbiorowych obozach, stworzonych własnymi siłami, bez żadnej pomocy z zewnątrz. Co więcej, także ci, którzy mogli wrócić do swoich wiosek, nie mają co jeść, ponieważ cyklon zniszczył uprawy stanowiące ich dobytek. Młodzi ludzie opuścili wioski, pozostały osoby starsze i dzieci, które starają się przeżyć wśród wielu cierpień. Wspólnoty Sant'Egidio w tym kraju w ostatnich tygodniach zorganizowały drugą dystrybucję żywności, leków i materiałów, aby odbudować domy, zwłaszcza dla osób starszych. Pomoc dotarła do około 25.000 osób.

Anastazia, samotna matka pięciorga dzieci, która utrzymywała je dzięki sprzedaży węgla, powiedziała nam: „To wszystko wydarzyło się w nocy, kiedy spaliśmy. Nagle mój dom się zawalił i woda zabrała wszystko, a ja nie miałam czasu na uratowanie niczego z moich rzeczy, ale dzięki Bogu udało mi się uratować moje dzieci. Dziękuję Bogu za Sant'Egidio, które nas nie opuściło, zawsze przychodzi nam z pomocą i ma ubogich w swoim sercu”.

Także niektórzy przywódcy wiosek chcieli wyrazić swoją wdzięczność za pomoc i lojalność przyjaciół ze Wspólnoty. „Przybyliście jako pierwsi, gdy nastąpiła powódź, a dziś wróciliście. Większość grup, w tym rząd, opuściła nas, ale wy jesteście znakiem, że Bóg o nas nie zapomina”.

Wspieramy ich zaangażowanie, pomagając w zbiórce środków

Przekaż darowiznę onlineWciąż pilnie potrzebna pomoc dla Malawi po cyklonie Idai: najbardziej dotknięte są osoby starsze i dzieci
Wciąż pilnie potrzebna pomoc dla Malawi po cyklonie Idai: najbardziej dotknięte są osoby starsze i dzieci
Wciąż pilnie potrzebna pomoc dla Malawi po cyklonie Idai: najbardziej dotknięte są osoby starsze i dzieci