Mozambik, Papież Franciszek w centrum DREAM Sant’Egidio: «Tu realizuje się przypowieść o Dobrym Samarytaninie»

Papież otrzymał w darze pastorał w formie krzyża, zrobiony z blachy i słomy domów zniszczonych przez cyklon Idai

 «Pozdrawiam serdecznie władze, pracowników służby zdrowia, chorych wraz z rodzinami i wszystkich tu obecnych. Widząc z jaką kompetencją, profesjonalizmem i miłością leczycie i przyjmujecie wielu chorych, a konkretnie osoby chore na AIDS/HIV, zwłaszcza kobiety i dzieci, przychodzi mi na myśl przypowieść o Dobrym Samarytaninie» - powiedział Papież w centrum DREAM prowadzonym przez Wspólnotę Sant'Egidio w Zimpeto, w Mozambiku. «Wszyscy ci, którzy przeszli przez to centrum - kontynuował - wszyscy, którzy tu docierają, zdesperowani i pełni lęku, są podobni do tego człowieka porzuconego na skraju drogi. I wy, tutuaj, nie minęliście go z daleka, nie szliście dalej swoją drogą, tak jak uczynili inni (lewita i kapłan). To Centrum pokazuje, że znalazł się ten, kto się zatrzymał i kto poczuł współczucie, kto nie uwierzył pokusie mówiącej, że "nic się nie da zrobić", że "pokonanie tej plagi jest niemożliwe" i z odwagą zajął się poszukiwaniem rozwiązań».


Papież Franciszek został powitany przez założyciela Sant'Egidio, prof. Andreę Riccardiego i koordynatorkę centrum DREAM w Zimpeto Cacildę Massango, która pozdrawiając go, wyraziła radość z wizyty Papieża w miejscu, w którym «otrzymuje się za darmo lekarstwa, terapię i żywność, ale przede wszystkim godność i przyjaźń». «Tutaj, w Zimpeto, wiele chorych kobiet, odzyskawszy siły, zaczyna służyć innym chorym, towarzysząc im w leczeniu. Ja sama – zakończyła Cacilda Massango – jestem jedną z pierwszych chorych, które zetknęły się z DREAM: postanowiłam zwrócić to, co otrzymałam. Byłam młodą, cierpiącą dziewczyną, odsuwaną i osądzaną przez wszystkich. Wraz z DREAM spotkałam nową rodzinę, która, prócz leczenia, dała mi godność i przyszłość dla moich dzieci. Tysiące Mozambijczyków narodziło się na nowo, podobnie jak ja».

Na zakończenie wizyty Papież otrzymał w darze pastorał w formie krzyża, zrobiony z drewna, blach i słomy, pochodzących z domów zniszczonych przez cyklon Idai, który dotknął rejon Beiry w marcu tego roku.

Słowa pozdrowienia papieża Franciszka

Słowa powitania Cacildy Massango

OBEJRZYJ VIDEO