news

„To zły powrót do utylitaryzmu”. Podpisz apel przeciwko selektywnej opiece medycznej

9 Czerwca 2020

Także w Polsce przybywa podpisów pod apelem w obronie osób starszych

Udostępnij

Przybywa podpisów pod apelem Wspólnoty Sant’Egidio w obronie osób starszych. Wśród sygnatariuszy znaleźli się ludzie Kościoła, nauki, kultury. Nadal można złożyć swój podpis.

 

Wspólnota Sant’Egidio, w związku z obchodzonym 15 czerwca Światowym Dniem Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi, zachęca do poparcia apelu o rehumanizację naszych społeczeństw, wyrażającego zdecydowany sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej. Podpisało go już wielu intelektualistów, działaczy społecznych i lekarzy.

 

– Gdy myślę o ostatnich miesiącach, czuję ból i złość, że ten nasz, mój świat zostawił starszych i najsłabszych. Nie udzielił im realnej pomocy, często skazując na cierpienie, na śmierć. Selektywną opieką medyczną realnie dał narzędzia kulturze odrzucenia. To zły powrót do utylitaryzmu, najgorszy powrót do polityki śmierci i totalitaryzmu śmierci – mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, rzecznik prasowy tej organizacji, jeden z pierwszych w Polsce sygnatariuszy apelu.

 

– Godność starzenia się i umierania w świecie ogarniętym fetyszem użyteczności jest jednym z największych wyzwań naszej cywilizacji – szczególnie w starzejącej się Europie – zaznacza Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia, również sygnatariusz apelu. –Ten apel powinien dotrzeć nie tylko do polityków, ale w pierwszej kolejności do nas, zwykłych obywateli. Ludzie starsi, sędziwi, odchodzący potrzebują oczywiście opieki medycznej (ale nie medykalizacji). Przede wszystkim jednak potrzebują naszej obecności, cierpliwości i troski – podkreśla Kuba Wygnański.

 

Do tej pory apel podpisało ponad tysiąc osób z Polski. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.:

 

Kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup Warszawy

 

Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

 

Michał Sutkowski, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Prodziekan Wydziału Lekarskiego, Uczelnia Łazarskiego

 

Władysław Findeisen, były rektor Politechniki Warszawskiej, były senator RP, członek Polskiej Akademii Nauk

 

Aleksandra Kania, profesor emerytowana socjologii, Uniwersytet Warszawski

 

Mirka Widurek, Prezes Stowarzyszenia „Dla Równości” w Draganowej,Przewodnicząca Zespołu do spraw Partycypacji Społecznej Osób Starszych

 

Maciej Heydel, Ambasador Zakonu Maltańskiego w Republice Federalnej Niemiec

 

Kuba Wygnański, Fundacja Stocznia

 

Konrad Ciesiołkiewicz, Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej

 

Adriana Porowska, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej w Warszawie

 

Członkowie Medycznej Racji Stanu

 

Członkowie Bemowskiej Rady Seniora

 

Skierowany do wszystkich obywateli i instytucji międzynarodowy apel o rehumanizację naszych społeczeństw „Bez osób starszych nie ma przyszłości” powstał w obliczu szczególnego zagrożenia, jakie dla osób starszych stanowi koronawirus, a także w związku z masowymi zgonami w domach opieki społecznej, jakie miały miejsce w wielu europejskich krajach. Zawarty w nim został zdecydowany głos przeciw selektywnej opiece zdrowotnej, tak potrzebny wobec padających na podatny grunt idei poświęcania życia osób w podeszłym wieku na rzecz innych. „Wartość życia pozostaje taka sama dla wszystkich. Kto deprecjonuje życie najsłabszych i najwrażliwszych osób starszych, przygotowuje się na deprecjonowanie życia wszystkich” – czytamy w apelu.

 

Pełen tekst apelu oraz formularz podpisu można znaleźć tutaj.

 

Swój podpis można również dodać pisząc na adres [email protected].