Sant'Egidio łączy się w bólu z ludem Libanu z powodu tragedii w Bejrucie i przyłącza się do modlitwy za ofiary i ich rodziny

ARABIC - ENGLISH - FRANÇAIS

ITALIANO - DEUTSCH - PORTOGUÊS - POLSKI

Wspólnota Sant’Egidio wyraża żal z powodu tragedii, która miała miejsce w Bejrucie, okazując bliskość rodzinom ofiar straszliwej eksplozji i licznym rannym.

Tragedia ta dotknęła serca kraju, z którym Sant’Egidio od wielu lat łączy bardzo znaczącą więź, i który uważa za uprzywilejowane miejsce dialogu międzyreligijnego, współistnienia różnych ludzi i kultury pokoju.

Liban – jak powiedział Jan Paweł II – „jest przesłaniem”. Przesłaniem o możliwym współistnieniu różnych religii, kultur i ludów. Jest ono jeszcze bardziej znaczące w tym czasie, kiedy w wyniku pandemii zrozumieliśmy lepiej, że nie możemy uratować się sami, ale „musimy wiosłować razem, aby przezwyciężyć zło”, jak w ważnych słowach podkreślił papież Franciszek.

Liban wspólnym wysiłkiem powinien pozostać przestrzenią demokracji, pokoju i dialogu na burzliwym i rozdartym Bliskim Wschodzie.

Korytarze humanitarne, które od 2016 roku przywiozły ponad 2000 syryjskich uchodźców z Libanu, pozwoliły nam jeszcze bardziej docenić ten kraj, który ma fundamentalne znaczenie dla równowagi Bliskiego Wschodu, za jego gotowość do współpracy w tym wielkim programie humanitarnym.

Jesteśmy z Libańczykami w tym tragicznym momencie ich historii, modlimy się za Liban i zrobimy wszystko, co możliwe, aby pozostać blisko Libańczyków i wspierać odradzanie się ich kraju.

Wspólnota Sant’Egidio obecna w Bejrucie udziela w tych godzinach pierwszej pomocy osobom starszym i rodzinom dotkniętym tą tragedią.