1 września, we wspomnienie św. Idziego, liturgia eucharystyczna na placu Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, pod przewodnictwem kard. Matteo Zuppi. Transmisja live o 19.30

W roku 2020 przypada 1300. rocznica śmierci św. Idziego, która zgodnie z tradycją miała miejsce w 720 roku w założonym przez niego klasztorze na południu Francji, który od średniowiecza stał się celem pielgrzymek z całej Europy.

1 września, we wspomnienie św. Idziego, Wspólnota będzie obchodzić tę rocznicę celebrując liturgię eucharystyczną na placu Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu w Rzymie o godz. 19.30. Będzie jej przewodniczył kard. Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii, którego kościołem tytularnym jest kościół św. Idziego.

Liturgia będzie transmitowana w wielu językach na stronie internetowej i na Facebooku, w łączności ze wspólnotami Sant'Egidio na całym świecie oraz z siecią miast, których św. Idzi jest patronem.

Niewiele wiadomo o życiu Idziego, bogatego młodzieńca pochodzącego z Grecji, który wyruszył stamtąd na poszukiwanie Boga. Nieliczne świadectwa mówią o nim jako o człowieku nieśmiałym, który unikał sławy i zaszczytów, ale dzięki swojej modlitwie stał się potężnym orędownikiem. Towarzyszami jego podróży byli ubodzy: żebracy, chorzy na różnego rodzaju choroby, rozbitkowie, ludzie opętani przez demony, rolnicy i łania – symbol natury zagrożonej chciwością człowieka, chroniona jego ręką. Dlatego jest on przedstawiany z ręką zranioną strzałą, podczas gdy chroni łanię zaatakowaną na polowaniu. 

Jego sławę opisuje książka Liber Miraculorum, która świadczy o tym, że jego imię przywoływane było w najtrudniejszych sytuacjach, i zbiera niektóre z kierowanych do niego modlitw. Jedna z nich brzmi:

„Idzi, sługo Boży, ty, którzy zawsze uwalniasz więźniów, siło słabych, przystani tych, którzy wypływają na morze, schronienie dla wszystkich w czasie burzy, przyjdź nam z pomocą”.

W czasach, w których żyjemy, naznaczonych globalną pandemią, kiedy na świecie jest coraz więcej ludzi biednych i chorych, w obliczu niepewnej przyszłości, 1300. rocznica śmierci świętego jest bardzo znacząca. Św. Idzi świadczy o tym, że wszystko może się zmienić dzięki wierze i walce z pustymi rękami ze złem, nędzą i przemocą. Noszenie jego imienia jest powodem do wdzięczności i cennym dziedzictwem dla całej Wspólnoty.