Wznowienie procesu pokojowego w Sudanie Południowym wraz z rozmowami w Sant'Egidio: zaangażowanie stron konfliktu w dialog i nowe porozumienie o wstrzymaniu ognia

W środę 14 października w Sali Pokoju Wspólnoty Sant'Egidio odbyła się konferencja prasowa, mająca na celu przedstawienie rezultatu rozmów, jakie przez ostatnie dni toczyły się w Rzymie pomiędzy delegatami rządu i opozycji Sudany Południowego, w celu posunięcia naprzód procesu pokojowego w kraju.

(Agencja informacyjna ANSA): Nowe zaangażowanie dwóch stron wojny w Sudanie Południowym, aby uciszyć broń w odnowionej nadziei na pokój. Mediatorem spotkania, które odbyło się w Rzymie, jest Wspólnota Sant'Egidio, która będzie także organizatorem kolejych tur rozmów dotyczących kwestii militarnych i politycznych, które odbędą się w siedzibie Wspólnoty w stolicy Włoch od 9 do 12 oraz 30 listopada.
Pierwsza część przewiduje spotkanie przywódców wojskowych i zagwarantowanie opozycji bycie częścią grupy moniturującej zawieszenie broni, druga - podpisanie deklaracji dotyczących zasad natury politycznej. Wśród ważnych tematów, dla których szuka się porozumienia są federalizm, konstytucja, bezpieczeństwo, podział ziem oraz pojednanie. 
W czasie konferencji prasowej, jaka miała dziś miejsce w rzymskiej siedzibie Wspólnoty Sant'Egidio, jej sekretarzowi generalnemu Paolo Impagliazzo towarzyszyli delegat rządu Sudanu Południowego, Benjamin Barnaba i generał Thomas Cirillo Swaka, lider Ruchów Opozycyjnych Sudanu Południowego (Ssoma), koalicji sił, które nie przystąpiły do porozumień pokojowych w Addis Abebie z 2018 roku.
"Dziś stała się możliwa odbudowa nadziei pomiędzy stronami konfliktu, po przerwie spowodowanej pandemią, która nieststy oznaczała powrót do walki", powiedział Impagliazzo, odnosząc się do negocjacji prowadzonych w styczniu i lutym tego roku, związanych z zawieszeniem broni. Impagliazzo podziękował też obserwatorom międzynarodowym obecnym na spotkaniu.
Delegat rządu Sudanu Południowego wspomniał o słowach Papieża Franciszka, który zaprosił walczące strony do skoncentrowania się "na tym, co łączy, a nie tym, co dzieli". Barnaba wyraził także swoją "głęboką wdzięczność wobec Wspólnoty Sant’Egidio, która umożliwiła spotkanie, potwierdzając "zainteresowanie stabilnością i pokojem, aby znaleźć rozwiązanie wobec cierpienia ludu" i wskazując "dialog", jako "jedyną drogę".
Generał i szef SSOMA zapewnił ze swojej strony, że siły opozycji "są zaangażowane w dialog z rządem, aby znaleźć wyjście z konfliktu w regionie". "W czasie negocjacji miały miejsce owocne dyskusje", dodał dziękując wszystkim partnerom w sprawie pokoju.