Budujmy kulturę troskliwości. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój i wirtualną manifestację

 

Choć pandemia koronawirusa w znacznym stopniu sparaliżowała nasze życie, to nie zatrzymała zbrojnych konfliktów, jakie toczą się w wielu zakątkach świata. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na Modlitwę o pokój oraz zachęca do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”.

Rok 2020 upłynął pod znakiem wielkiego kryzysu sanitarnego Covid-19, który stał się zjawiskiem wielopłaszczyznowym i globalnym, pogłębiając silnie ze sobą powiązane kryzysy, takie jak kryzys klimatyczny, żywnościowy, gospodarczy i migracyjny, oraz sprawiając ogromne cierpienia i trudności” – pisze papież Franciszek w Orędziu na 54. Światowy Dzień Pokoju. Ojciec Święty zauważa, że „te i inne wydarzenia, które w minionym roku naznaczyły drogę ludzkości, uczą nas, jak ważna jest troska o siebie nawzajem i o stworzenie, aby budować społeczeństwo oparte na relacjach braterstwa”. W tych trudnych czasach Franciszek wskazuje na kulturę troskliwości jako drogę do pokoju. 

Jednocząc się z apelem papieża Franciszka o budowanie „kultury troski o przezwyciężenie często dziś dominującej kultury obojętności, odrzucenia i konfrontacji” warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprasza mieszkańców stolicy na uroczystą Modlitwę o pokój. Odbędzie się ona 1 stycznia 2021r. o godz. 20 w parafii św. Barbary (ul. Nowogrodzka 51). Podczas modlitwy będą wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Przed nabożeństwem odczytany zostanie apel o pokój.

Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio przekaże na rzecz mieszkańców Cabo Delgado w północnym Mozambiku. W wyniku ataków pseudo-dżihadystów dach nad głową i normalne życie straciło tam już 500 tys. ludzi. Ofiary można też wpłacać na konto Fundacji Sant’Egidio Polska, nr 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197, z dopiskiem „Mozambik”.

W Warszawie regularna modlitwa o pokój ze Wspólnotą Sant’Egidio odbywa się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 20.00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka 4a.

Modlitwy o pokój, wspierające przesłanie papieża Franciszka, Wspólnota Sant’Egidio organizuje na całym świecie. Ponadto zaprasza do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”, która rozpocznie się 1 stycznia o godz. 11.05 online na stronie www.santegidio.org oraz w mediach społecznościowych i będzie tłumaczona na język angielski, włoski, francuski, hiszpański i portugalski. W czasie wydarzenia będzie można wysłuchać głosów osób z różnych kontynentów: z centrum Dream w Zimpeto w Mozambiku, gdzie leczy się chorych na AIDS i prowadzi prewencję przeciw wirusowi Covid-19; z północy tego kraju, gdzie mają miejsce ataki zbrojnych grup, które przyniosły wiele ofiar i doprowadziły do przesiedlenia setek tysięcy osób; z Libanu, kraju od lat doświadczającego wielkiego cierpienia i osłabionego ubiegłorocznym wybuchem w Bejrucie. Będzie mowa także o korytarzach humanitarnych, otwartych w Libanie dla uchodźców z Syrii oraz na Lesbos, o procesie pokojowym w Sudanie Południowym i Republice Środkowoafrykańskiej. Pod koniec tej intensywnej podróży szlakiem „ran świata” i nadziei na pokój, uczestnicy spotkania wysłuchają wspólnie przesłania papieża Franciszka w czasie modlitwy Anioł Pański.