news

Wyraz pamięci i znak niezgody. Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie zaprasza na Mszę Świętą za zmarłych bezdomnych

24 Lutego 2021

i wydaje 5 edycję przewodnika "GDZIE zjeść, spać, umyć się"

Udostępnij

Bliskość wobec osób bezdomnych to także pamięć o nich po ich odejściu – podkreślają członkowie Wspólnoty Sant’Egidio, która w sobotę 27 lutego o godz. 16.30 zaprasza do parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie na Mszę Świętą za zmarłych bezdomnych.

 

Podczas liturgii celebrowanej przez biskupa Rafała Markowskiego wymieniane będą imiona tych, którzy żyli i zmarli na ulicach naszego miasta. Eucharystia będzie także transmitowana online na kanale YouTube Wspólnoty Sant’Egidio pod tym linkiem.

 

Będziemy się modlić za Jarka, który był jednym z naszych pierwszych przyjaciół, za wielu, którzy odeszli w tych latach, a także za tych, co zmarli ostatnio, jak – kilka dni temu – wielki Mariusz, który miał problemy ze zdrowiem; zawsze pogodny i elegancki pan Józef; Tomek – młody chłopak z pustostanu i jego kompan Zbyszek; Leon – obecny na każdej naszej modlitwie...” – czytamy w zaproszeniu na Facebooku.

 

Tradycja wspólnej modlitwy w intencji osób bezdomnych narodziła się w rzymskiej Wspólnocie Sant’Egidio po śmierci Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo – żyjąc na co dzień na ulicy – była brudna. W Warszawie pierwsza Msza Święta za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół Wspólnoty. Eucharystia w tej intencji sprawowana jest również w Poznaniu. Tegoroczna Msza Święta za Ewę i innych zmarłych bezdomnych odbyła się we wtorek 23 lutego.

 

Ta liturgia to nie tylko wyraz pamięci, ale również znak niezgody na to, by ktokolwiek umierał dlatego, że jest bezdomny oraz apel o solidarność z tysiącami ludzi, którzy z różnych przyczyn żyją na ulicach polskich miast i – zwłaszcza w mroźne zimowe dni – potrzebują naszej szczególnej troski i uważności.

 

Tegoroczna zima zaś – ze względu na pandemię i dopiero co zakończone ostre mrozy – jest wyjątkowo trudna dla osób bezdomnych. Komenda Głowna Policji informuje, że od 1 listopada ubiegłego roku w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło już 56 osób. Dla wszystkich, którzy nie chcą w tej sytuacji pozostać obojętni, pożytecznym narzędziem będzie przewodnik „GDZIE zjeść spać, umyć się”. Właśnie ukazało się piąte wydanie informatora, z którym łatwej jest reagować i ruszyć z pomocą.

 

Przewodnik „GDZIE zjeść spać, umyć się” stworzony został przede wszystkim z myślą o osobach w kryzysie bezdomności, żyjących w Warszawie. Zebrane zostały w nim informacje na temat miejsc, w których zaspokoić można podstawowe potrzeby – otrzymać posiłek, nocleg czy wziąć prysznic, ale również uzyskać darmową pomoc medyczną, psychologiczną i prawną.

 

Ta podręczna książeczka przeznaczona jest dla osób doświadczających bezdomności, zwłaszcza tych, które od niedawna mierzą się z tym problemem i nie wiedzą, gdzie mogą szukać wsparcia. Ale może z niego skorzystać każdy z nas, gdy na swojej drodze spotka osobę potrzebującą pomocy.

 

Przewodnik powstał dzięki zaangażowaniu członków Wspólnoty Sant’Egidio i zaprzyjaźnionych wolontariuszy, we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i Urzędem Miasta Warszawy. Można go pobrać w formacie PDF na stronie Wspólnoty. Na telefony z systemem Android dostępna jest również aplikacja „GDZIE”, stworzona przez Wspólnotę Sant’Egidio w Poznaniu, która również przygotowała przewodnik dla swojego miasta.

 

Analogiczne przewodniki wydawane są przez Sant'Egidio w kilkunastu miastach europejskich, w Rzymie – skąd wywodzi się Wspólnota – już od ponad 30 lat.Wyraz pamięci i znak niezgody. Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie zaprasza na Mszę Świętą za zmarłych bezdomnych
Wyraz pamięci i znak niezgody. Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie zaprasza na Mszę Świętą za zmarłych bezdomnych