news

Warszawa: rok pandemii to czas solidarności

17 Marsz 2021

Udostępnij

Właśnie mija rok od wprowadzenia w Polsce narodowej kwarantanny. W ciągu tych trudnych 12 miesięcy Wspólnota Sant’Egidio pozostała blisko osób ubogich. W Warszawie przygotowała i rozdała 28,5 tysiąca posiłków i paczek z jedzeniem. Do osób ubogich i bezdomnych trafiło w ten sposób ponad 47 ton żywności.

 

Z przeświadczeniem, że nikt w tym ciężkim dla nas wszystkich okresie nie powinien zostać sam Wspólnota Sant’Egidio od wiosny ubiegłego roku postawiła na intensywne działania, starając się odpowiedzieć na wzrastające potrzeby osób ubogich i doświadczających bezdomności. Zwłaszcza, że w wyniku pandemii koronawirusa przybyło szukających pomocy, gdyż w związku z kryzysem gospodarczym wiele osób straciło pracę i dochody.

 

W Warszawie oprócz odbywających się w zmienionej formie – dostosowanej do sytuacji epidemicznej – cotygodniowych „kolacji na ulicy” i wizyt na peryferiach miasta, otwarty został punkt dystrybucji żywności – Centrum Pomocy Wspólnoty Sant’Egidio przy kościele Świętej Teresy do Dzieciątka Jezus na Powiślu, z którego regularnie korzysta około 200 osób. Działa tam również Szafa Przyjaciół, gdzie każdy potrzebujący może za darmo otrzymać m.in. ubrania, buty i kosmetyki.

 

Wiosną minionego roku, gdy wszyscy byliśmy zaskoczeni sytuacją i zagubieni w nowych okolicznościach, Wspólnota uruchomiła specjalny numer telefonu, pod który mogły dzwonić osoby bezdomne, by uzyskać informacje i zgłosić potrzebę pomocy. Odebrano wówczas około 200 połączeń.

 

Ukazało się również piąte już wydanie przewodnika „GDZIE zjeść, spać, umyć się” dla osób w kryzysie bezdomności i wszystkich, którzy chcą im pomagać. Zebrane zostały w nim aktualne informacje na temat miejsc, w których można szukać wsparcia, z uwzględnieniem zmian w organizacji pracy, jakie poszczególne placówki i ośrodki zmuszone były wprowadzić w związku z pandemią COVID-19. Przewodnik dostępny jest w formacie PDF na stronie Wspólnoty i w aplikacji „GDZIE” na telefony z systemem Android.

 

W tym trudnym czasie Wspólnota Sant’Egidio nie zapomniała również o zaprzyjaźnionych osobach starszych, mieszkających w DPS-ach. Poprzez kontakt telefoniczny, listy, kartki i laurki przygotowane przez dzieci, a także drobne upominki z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, członkowie Wspólnoty starali się okazywać solidarność i przezwyciężyć izolację tych, którzy od miesięcy nie opuszczają murów DPS-u i nie mogą liczyć na niczyje odwiedziny.

Przez ostatni rok swoje działania kontynuowały i rozwijały również Wspólnoty Sant’Egidio w Poznaniu i w Chojnie.

 

Wszystko to nie byłyby możliwe, gdyby nie praca wielu osób, gotowych ofiarować swój czas i ręce do pomocy. Członkowie Wspólnoty Sant’Egidio podkreślają, że w okresie pandemii szczególnie doświadczyli tego, że ludzie mają w sobie ogromne pokłady empatii i chcą okazywać solidarność drugiemu człowiekowi. Bardzo wiele osób, zwłaszcza młodych, wychodziło razem ze Wspólnotą do ubogich. Wolontariusze są jednak ciągle potrzebni. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać pisząc maila na adres [email protected]

 

Wspólnota Sant’Egidio nie otrzymuje wsparcia instytucji państwowych. Pomoc osobom najsłabszym – ubogim i doświadczającym bezdomności możliwa jest jedynie dzięki hojności darczyńców. Działania te można wesprzeć m.in. przekazując 1 procent swojego podatku. W rozliczeniu należy wpisać numer KRS 0000633292.

 

Ostatni rok dobitnie pokazał, jak wielką wartością w społeczeństwie zmagającym się z sytuacją niestabilności i niepewności, jest solidarność. Jak ważna jest troska o osoby najsłabsze, których ochrona jest warunkiem koniecznym bezpieczeństwa nas wszystkich. Doświadczenia tego czasu mogą pomóc – pomimo kryzysu – nie tracić nadziei i budować społeczeństwo lepiej przygotowane na wyzwania przyszłości.Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności
Warszawa: rok pandemii to czas solidarności