news

Kolejna tragedia migracyjna u wybrzeży Libii. Apel o zapewnienie ratunku na morzu i otwarcie korytarzy humanitarnych

23 Kwietnia 2021

MIGRANTShumanitarian corridor

Udostępnij

U wybrzeży Libii rozegrał się kolejny dramat migracyjny. Liczba ofiar śmiertelnych tragedii szacowana jest przez niektóre organizacje pozarządowe na ponad sto. Wspólnota Sant’Egidio przede wszystkim składa kondolencje rodzinom migrantów, którzy w drodze doznali cierpień i znęcania się, od wyjazdu z ich kraju aż do tragicznego wypadku na wodach Morza Śródziemnego.

Składamy głębokie wyrazy współczucia po otrzymaniu tej wiadomości, która łatwo może zejść na dalszy plan w tym gorzkim okresie pandemii.

Sant’Egidio apeluje do władz, które mogły podjąć próby ratowania prowizorycznej, dryfującej łodzi, z uwagi na raporty otrzymane już w środę. Wzywamy do zagwarantowania ratunku na morzu osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia życia.

Należy pilnie odpowiedzieć na prośby o pomoc migrantów znajdujących w drodze do Europy, zwłaszcza przebywających obecnie w Libii. Potrzebna jest pomoc w postaci długoterminowych projektów, mających na celu uwolnienie migrantów z miejsc ich przetrzymywania, zbadanie ich sytuacji i zapewnienie legalnych, bezpiecznych dróg, takich jak korytarze humanitarne. Jednocześnie przy wsparciu Unii Europejskiej trzeba budować lepszą przyszłość, zwłaszcza dla ludzi młodych, w krajach ich pochodzenia.