Polska: Wspólnota Sant'Egidio solidarna z Ukrainą

- Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tym, co dzieje się w tych godzinach na Ukrainie - pisze w mediach społecznościowych Wspólnota Sant'Egidio w Polsce. - Kilka dni temu wyszliśmy na ulice Warszawy, by powiedzieć "Nie dla wojny, tak dla pokoju". Razem z całą naszą wspólnotą na świecie, modlimy się o pokój na Ukrainie. Lata przyjaźni ze wspólnotami na Ukrainie i w Rosji, doświadczenie w działaniu z uchodźcami na Lesbos i przyjęcia rodzin z Syrii i Afganistanu, a także korytarzy humanitarnych prowadzonych przez Sant'Egidio w innych krajach sprawia, że nie możemy być obojętni wobec koszmaru wojny i naszych sąsiadów, którzy szukają u nas schronienia. Bądźcie solidarni razem z nami - apelują.

W tym celu wspólnota w Warszawie uruchomiła zapisy, by na terenie całego kraju szukać osób, które mogą i chcą udostępnić swoje domy, mieszkania i pokoje, by przyjąć Ukraińców uciekających przed wojną. Oferty pomocy można kierować pisząc na adres: [email protected] 

W ciągu pierwszej godziny pojawiło się kilkanaście ofert. Dzisiejszego wieczoru młodzież z warszawskiej wspólnoty będzie na Dworcu Zachodnim, dokąd docierają autobusy z granicy ukraińskiej, by zaoferować nowo przybyłym uchodźcom pierwsze słowa powitania i paczki z podstawową żywnością.