WYDARZENIA

"Nad migrantami musimy płakać, jak matka płacze nad swymi dziećmi" - kard. Zuppiego podczas modlitwy "Umrzeć z nadziei", celebrowanej w Rzymie w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy

"Nad migrantami musimy płakać jak matka płacze nad swymi dziećmi" - powiedział kardynał Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, który wczoraj przewodniczył czuwaniu modlitewnemu "Umrzeć z nadziei", upamiętniającym ofiary podróży nadziei do Europy, 66 000 osób, które zginęły od 1990 roku.
 
Poruszony tłum wewnątrz bazyliki Świętej Marii na Zatybrzu i na placu przed nią powitał wejście krzyża, wykonanego z desek łodzi rozbitej na Lampedusie, obok dwóch obrazów, które opowiadają o codziennym dramacie migrantów: zdjęcie łodzi wywróconej na Morzu Śródziemnym i zdjęcie kilku młodych ludzi przed drutem kolczastym, który zamyka europejskie granice na Bałkanach czy w lesie na Białorusi.
 
"Kto zapłakał nad tymi braćmi? To pytanie noszę w sercu, to pytanie zadał papież Franciszek podczas swojej wizyty apostolskiej na Lampedusie w lipcu 2013 roku. To tragedia, która nieustannie trwa. Za tych braci mamy obowiązek wznieść naszą modlitwę, krzyk bólu, potępienie, aby godność każdego była szanowana" - powiedział na początku czuwania ks. bp Baldo Reina, namiestnik diecezji rzymskiej. Po homilii wygłoszonej przez kard. Zuppi przypomniano niektóre nazwiska i odczytano historie tych, którzy zaginęli, próbując dotrzeć do Europy drogą morską lub lądową. Na zakończenie kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Kinszasy, powiedział: "Pochodzę z drugiego końca świata, skąd tak wielu wyjechało w poszukiwaniu lepszego życia, które skończyło się na pustyni i w wodach Morza Śródziemnego. Dziękuję Sant'Egidio i wam wszystkim za tę chwilę modlitwy za naszych braci i siostry, którzy odeszli". 
 
Modlitwa została zorganizowana w przeddzień Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy przez Wspólnotę Sant'Egidio wraz z innymi stowarzyszeniami zaangażowanymi każdego dnia - jak powiedziałby papież Franciszek - w "przyjmowanie, ochronę, wsparcie i integrację" ludzi, którzy uciekli przed wojnami lub niedającymi się znieść warunkami życia w swoich krajach: Stowarzyszenie Centro Astalli, Caritas Italiana, Fundacja Migrantes, Federacja Kościołów Ewangelickich we Włoszech, Scalabrini Migration International Network, ACLI, Stowarzyszenie Wspólnoty Papieża Jana XXIII, ACSE.