DOMY PRZYJACIÓŁ

NOWY MODEL MIESZKANIOWY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – BY ZAPEWNIĆ ŻYCIE BEZ BARIER

Niepewność przyszłości jest jednym z problemów, które osoby niepełnosprawne i ich rodziny odczuwają z największym niepokojem. Rozwiązania proponowane na poziomie instytucjonalnym często nie są odpowiednie i skutkują obciążeniem stanu niepełnosprawności także ciężarem samotności. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rozwiązań wciąż jest przeniesienie chorego do domu opieki. „Gli amici” – Przyjaciele – pomagają sobie nawzajem w pozostaniu we własnym środowisku, jakim jest dom, i w znalezieniu zrównoważonych rozwiązań mieszkaniowych, takich jak wspólne zamieszkanie czy domy rodzinne, próbując ulepszyć i jak najlepiej wykorzystać ludzkie, społeczne i ekonomiczne zasoby samych niepełnosprawnych.

Domy te, jak Dom Rodzinny przy Viale dei Quattro Venti w Rzymie, zrodziły się z chęci stworzenia trwałych rozwiązań, które pozwolą osobom niepełnosprawnym wybrać preferowaną formę życia i osiągnąć autonomię, korzystać ze swobody wyboru swojej przyszłości i zachować niezależność, także dzięki przyjaźni i wsparciu osób pełnosprawnych. Osiągnięto to korzystając z zasobów ekonomicznych i mieszkaniowych osób niepełnosprawnych, które są właścicielami mieszkań, i które zdecydowały się przyjąć inne osoby niepełnosprawne.

Dom podzielony jest na mieszkania zlokalizowane w tym samym budynku, częściowo połączone. Pozwala to na chwile życia wspólnego, ale jednocześnie gwarantuje ochronę prywatności i dostosowywanie życia do różnych indywidualnych potrzeb. W dwóch mieszkaniach są wspólne pralnia i kuchnia, winda oraz duży ogród. Dom, w którym nie ma barier architektonicznych, nie jest odizolowany od miasta i znajduje się blisko komunikacji miejskiej.

Pozwala to uszanować chęć gości do dalszego bogatego życia towarzyskiego, ułatwia samodzielne poruszanie się i umożliwia im pracę i wypoczynek.

Przyjaciele z Domów Rodzinnych otrzymują bezpłatną pomoc w zarządzaniu domem i w codziennych czynnościach ze strony pełnosprawnych przyjaciół ze Wspólnoty Sant’Egidio. W ten sposób nawet małe indywidualne zasoby ekonomiczne pozwalają wszystkim na wygodne życie.

Dom pełni również funkcję wsparcia dla rodzin, udostępniając kilka awaryjnych miejsc tymczasowego zakwaterowania.