Global Friendship 2019

Global Friendship

Udostępnij

To dobra wiadomość dla Europy i nie tylko: jest nią „Global Friendship", spotkanie około 1000 Młodych dla Pokoju z Europy, które odbyło się w Polsce w dniach 19–21 lipca 2019 r. Nie było to tylko radosne świętowanie i wybuch młodzieńczego entuzjazmu (które także miały miejsce), ale przede wszystkim manifestacja pokolenia młodych ludzi dorastających w szkole chrześcijańskiego humanizmu, które nie odwraca oczu od historii, ale chce angażować się w budowanie świata bez rasizmu i przemocy.

W ciągu trzech dni „globalnej przyjaźni” młodzi ludzie cieszyli się pięknem spotkania i bycia razem, ze wspólnymi pieśniami i słowami, ale nie tylko wokół siebie samych. Pielgrzymka do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz wysłuchanie słów Lidii Maksymowicz, która przeżyła obóz koncentracyjny, pokazały siłę tego pokolenia, któremu tak często odmawia się wartości oraz nadziei, jakie reprezentuje ono dla kontynentu europejskiego.

"Stojąc w obliczu Auschwitz nie możemy pozostać tacy, jak wcześniej. Musimy rozumieć i reagować. Powstań, reaguj, a więc stań się wewnętrznie wielki. Reagować, to znaczy rozmawiać, wejść w dialog”. Marco Impagliazzo, przewodniczący Sant'Egidio, zakończył w ten sposób trzydniowe spotkanie, zachęcając, abyśmy „mieli myślące serce, to znaczy zmieniali świat za pomocą słów; przeciwstawiali się kulturze wrogości; dbali o dialog, ponieważ pokój umiera, kiedy umiera dialog”.

Z takim programem młodzi ludzie pożegnali się, aby spotkać się ponownie w przyszłym roku w Amsterdamie.