Wspomnienie św. Idziego, 1300 lat po jego śmierci

W 2020 przypada 1300. rocznica śmierci św. Idziego, która, jak mówi tradycja, miała miejsce w 720 roku, w monastyrze ifundowanym przez niego na południu Francji, który od czasu średniowiecza stał się celem pielgrzymek z całej Europy. 

1 września, we wspomnienie św. Idziego, Wspólnota Sant'Egidio będzie obchodzić tę rocznicę celebrując o godz. 19.30 liturgię eucharystyczną na placu Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu w Rzymie. Będzie jej przewodniczył kard. Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii, którego kościołem tytularnym jest kościół św. Idziego.

Jest to święto dziękczynienia za wstawiennictwo św. Idziego, którego imię nosi Wspólnota, co jest powodem do wdzięczności za dziedzictwo cenne także dla życia ubogich.

Liturgia będzie celebrowana w jedności ze wszystkimi Wspólnotami Sant'Egidio na świecie, połączonymi dzięki transmisji z Rzymu, z siecią miast, których św. Idzi jest patronem, oraz wieloma przyjaciółmi, którzy nam towarzyszą.

 

Jak wziąć udział w liturgii 1 września?

Liturgia będzie transmitowana na żywno o godz. 19.30 na stronie www.santegidio.org, także w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, polskim, węgierskim oraz na następujących kanałach w mediach społecznościowych:

YouTube: IT - EN - ES - FR - PT - PL - DE - CS

Facebook: IT - EN - ES - FR - PT

Website: HU

 

 

 

Historia św. Idziego

Niewiele wiadomo o życiu Idziego, bogatego młodzieńca pochodzącego z Grecji, który wyruszył stamtąd na poszukiwanie Boga. Nieliczne świadectwa mówią o nim jako o człowieku nieśmiałym, który unikał sławy i zaszczytów, ale dzięki swojej modlitwie stał się potężnym orędownikiem. Towarzyszami jego podróży byli ubodzy: żebracy, chorzy na różnego rodzaju choroby, rozbitkowie, ludzie opętani przez demony, rolnicy i łania – symbol natury zagrożonej chciwością człowieka, chroniona jego ręką. Dlatego jest on przedstawiany z ręką zranioną strzałą, podczas gdy chroni łanię zaatakowaną na polowaniu. 

Jego sławę opisuje książka Liber Miraculorum, która świadczy o tym, że jego imię przywoływane było w najtrudniejszych sytuacjach, i zbiera niektóre z kierowanych do niego modlitw. Jedna z nich brzmi:

„Idzi, sługo Boży, ty, którzy zawsze uwalniasz więźniów, siło słabych, przystani tych, którzy wypływają na morze, schronienie dla wszystkich w czasie burzy, przyjdź nam z pomocą”.