Marco Impagliazzo: W Berlinie zadamy sobie pytanie, jak być odważniejszym w burzeniu murów, które dzielą ten świat

Berlin jest stolicą Republiki Federalnej Niemiec i miastem o bogatej historii, szczególnie w ostatnich dwóch stuleciach.
Jest to niestety historia ogromu cierpień, światowych wojen, totalitaryzmu, Shoah, podziału i muru. 
 
Jest to zatem historia wielkich smutków, o których nie zapominamy, jadąc do Berlina, pamiętamy jednocześnie o tych wszystkich zaskakująco pozytywnych wydarzeniach, które miały tu miejsce, takich jak upadek muru, który na 28 lat podzielił Berlin, a także Niemcy, na dwie części.
 
Bardzo długi mur, 43 kilometry w samym mieście, 112 kilometrów między dwoma niemieckimi państwami. A jednak dzięki pokojowej rewolucji, i to chciałbym podkreślić, dzięki odwadze tak wielu, którzy pracowali, dzięki dyplomacji, dzięki presji ze strony ludzi, społeczeństwa obywatelskiego, dzięki modlitwom tak wielu, ten mur w pewnym momencie upadł. I rozpoczął się okres zjednoczenia, oczywiście dla Niemiec, ale także demokracji i wolności dla milionów ludzi w tak zwanej Europie Wschodniej.
 
Całą tę historię przeżyjemy w Berlinie na własnej skórze, by zrozumieć, w jaki sposób odwaga tych, którzy doprowadzili do upadku muru, może być naszą odwagą, odwagą religii, by zburzyć wielki mur, który dziś dzieli świat, a którym jest to wojna.
 
Istnieje wiele murów, tych widocznych, jak wojna na Ukrainie, w Syrii i innych częściach świata, i tych niewidocznych, jak te, które uniemożliwiają migrantom dotarcie na nasz lub inne kontynenty w poszukiwaniu lepszego życia.
 
Jesteśmy za pokonywaniem murów. Jesteśmy pokojowo nastawieni, jesteśmy razem ze wszystkimi religiami poprzez nieustanną modlitwę. Zadajemy sobie jednak również pytanie, jak możemy być odważniejsi w obalaniu wielu murów, które dzielą ten świat.
 
Właśnie o tym wszystkim będzie mowa w Berlinie, na 20 forach, w ciągu dwóch dni, podczas których te fora się odbędą, następnie w trakcie modlitwy różnych religii i podczas wielkiej ceremonii zamknięcia przed Bramą Brandenburską.
 
Zapraszamy wszystkich do śledzenia tego wydarzenia. Ci z was, którzy nie mogą być osobiście w Berlinie, mogą to zrobić za pośrednictwem mediów społecznościowych, strony internetowej Wspólnoty Sant'Egidio, która będzie transmitować na żywo wiele debat i dyskusji, które odbędą się w tych dniach.
 
Zapraszamy do Berlina na Odwagę Pokoju!
Marco Impagliazzo