DIALOG

Duch Asyżu ma 37 lat: źródło pokoju zrodzone między kobietami i mężczyznami różnych religii i kultur, w dialogu i modlitwie, w czasach nękanych wojnami

Po 37 latach naszej drogi od Asyżu do Berlina musimy powiedzieć, że naprawdę coś głębokiego zmieniło się w świecie religii. Właśnie tutaj upadł kolejny mur. Tak: runął mur nieufności, ignorancji i poczucia wyższości wobec siebie nawzajem. Dziś, po tylu latach wspólnej drogi, widzimy, jak ten mur, który nas dzielił, opada. Religie, pomimo swojej różnorodności, nauczyły się współistnieć, uzupełniać i wspierać, nie walczyć ze sobą, nie konkurować, ale stać obok siebie. Ten historyczny punkt zwrotny nastąpił, ponieważ religie uczyniły pokój swoim wspólnym językiem. Oznacza to, że uwierzyły w moc słowa, które może je zmienić: słowo pokoju, przyjazne, pełne szacunku i łagodne, ale posiadające wielką historyczną siłę. 

Marco Impagliazzo w Berlinie 2023

W obliczu takiego scenariusza nie można się z nim pogodzić. Potrzeba czegoś więcej. Potrzebujemy "odwagi pokoju", która jest sednem waszego spotkania. Nie wystarczy realizm, nie wystarczą względy polityczne, nie wystarczą wdrożone do tej pory aspekty strategiczne; potrzeba czegoś więcej, ponieważ wojna trwa. Potrzebna jest śmiałość pokoju: stanowi ona szczególne wyzwanie dla wierzących, w których przekształca się w modlitwę, aby przywołać z nieba to, co wydaje się niemożliwe na ziemi. Wytrwałość w modlitwie jest pierwszą formą zuchwałości. 

Przesłanie papieża Franciszka, Berlin 2023

W poważnym momencie dla scenariusza wojny, który w wielu częściach świata wydaje się coraz bardziej zaogniony, niosąc z sobą ogromne brzemię bólu, warto powrócić do tych słów wypowiedzianych na zakończenie 37. Spotkania Dialogu i Modlitwy za pokoju między religiami w duchu Asyżu, które odbyło się we wrześniu w Berlinie pod tytułem „Odwaga pokoju”.

W dniu postu, modlitwy i pokoju, ogłoszonym przez papieża Franciszka w 37. rocznicę 27 października 1986 r., przypominamy słowa świętego papieża Jana Pawła II skierowane do przywódców religijnych różnych wyznań, zgromadzonych w Asyżu, zachęcające ich do ofiarowania swoich zasobów, mocy modlitwy, w służbie pokoju: "Nie zaprzeczając w żaden sposób potrzebie angażowania różnych środków i zasobów ludzkich dla utrzymania i umocnienia pokoju, jesteśmy tutaj, ponieważ jesteśmy pewni, że ponad wszystkimi tymi środkami istnieje potrzeba intensywnej i pokornej modlitwy, ufnej modlitwy, jeśli świat ma stać się wreszcie miejscem prawdziwego i trwałego pokoju".

Od 37 lat Wspólnota Sant'Egidio pragnie podtrzymywać ducha Asyżu w modlitwie o pokój i dialog między religiami i kulturami. Z tego powodu w rocznicę Spotkania w Asyżu w biuletynie i na tej stronie proponujemy powrót do niektórych tekstów i filmów na ten temat.

Teksty i nagrania video ze spotkania „Odwaga pokoju”, Berlin 2023

To coś więcej niż tylko wysłuchanie serii przemówień: to udział w pracy na rzecz pokoju, który, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest "placem budowy otwartym dla wszystkich".