KOMUNIKATY PRASOWE

Zwykli ludzie, którzy wybrali niezwykłą drogę - Ekumeniczna Liturgia Męczenników

Pomagając najuboższym, pielęgnując chorych lub po prostu idąc do kościoła – w XXI w. chrześcijanie wciąż oddają życie za swoją wiarę. Świadectwo ich wierności Ewangelii aż do przelania krwi przypomnieć chce Wspólnota Sant’Egidio podczas Ekumenicznej Liturgii Męczenników, która odbędzie się we wtorek 21 maja o godz. 19.00 w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie. Modlitwie przewodniczyć będzie bp Rafał Markowski.

Rozpoczęty kilka dni temu proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć, 25-letniej wolontariuszki zamordowanej w styczniu  2017 r. w boliwijskim sierocińcu w Cochabamba, po raz kolejny przypomniał nam, że męczeństwo nie jest tylko przeszłością, wspomnieniem pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale teraźniejszością obecną w życiu wielu dzisiejszych uczniów Jezusa.

Podczas Ekumenicznej Liturgii Męczenników wspominane będą imiona i historie naszych sióstr i braci z całego świata, których życie i śmierć były naznaczone Ewangelią. To zwykli ludzie, którzy wybrali niezwykłą drogę życia, drogę Ewangelii, drogę wierności wartościom, w które wierzą i którymi chcą żyć, do końca. Byli sługami wolności, oddanymi ubogim, sprawom dialogu i pokoju, świadkami Ewangelii przeżywanej w miłości aż do przelania krwi.

Ekumeniczna Liturgia Męczenników przypomina o złożonej przez nich ofierze, ale również o ofiarności i determinacji milionów chrześcijan, którzy w tak wielu miejscach na świecie wiernie trwają przy Chrystusie pomimo przeciwności. Z opublikowanego w tym roku przez międzywyznaniową organizację pomocową Open Doors Światowego Indeksu Prześladowań wynika, że podlega im ponad 365 milionów wyznawców Chrystusa w 78 krajach. W najnowszym raporcie odnotowano przede wszystkim eskalację przemocy na tle religijnym w Afryce Subsaharyjskiej oraz w Indiach oraz ogromny wzrost liczby ataków na kościoły.

„Jako chrześcijanie różnych wyznań chcemy jednocześnie wyrazić nasz sprzeciw wobec jakiejkolwiek ślepej przemocy i nienawiści motywowanej religijnie i we wspólnej modlitwie prosić Pana o pokój i pojednanie, o to, by umocnił nas w wierze, zapalał także w nas ogień miłości i pomógł nam pokładać nadzieję w Jego zwycięstwie nad złem” – podkreślają organizatorzy modlitwy.

Wspólnota Sant’Egidio na różne sposoby troszczy się o pamięć o współczesnych świadkach Ewangelii. Od 1993 r. opiekuje się bazyliką św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 2000 r. czczone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących – zgodnie ze słowami Ojca Świętego: „W męczennikach już jesteśmy zjednoczeni” – z różnych kościołów chrześcijańskich. Rzymskie sanktuarium, gdzie w zeszłym roku w średniowiecznej krypcie otwarto muzeum, to miejsce ważne również dla Polaków – znajdują się tam relikwie m. in. bł. Jerzego Popiełuszki , bł. Karoliny Kózkówny, św. Maksymiliana Kolbego oraz franciszkańskich męczenników z Peru: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Od wieków czczone są tam również relikwie św. Wojciecha. 

 

Ekumeniczna Liturgia Męczenników

  • wtorek, 21 maja, godz. 19.00
  • w parafii św. Barbary, przy ul. Nowogrodzkiej 51
  • pod przewodnictwem ks. bp Rafała Markowskiego.