MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Modlitwa z Maryją
Słowo boże każdego dnia

Modlitwa z Maryją

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Wspomnienie błogosławionego Emiliana Kowcza, ukraińskiego księdza greckokatolickiego, zabitego w obozie koncentracyjnym na Majdanku w 1944 r. za obronę Żydów przed prześladowaniami.
Czytaj więcej

Libretto DEL GIORNO
Modlitwa z Maryją
Sobota, 25 Marzec

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Wspomnienie błogosławionego Emiliana Kowcza, ukraińskiego księdza greckokatolickiego, zabitego w obozie koncentracyjnym na Majdanku w 1944 r. za obronę Żydów przed prześladowaniami.


Czytanie Slowa Bozego

Chwala Tobie, Slowo Boze, Chwala Tobie.

Duch Pana jest nad Tobą,
Dziecię, które zrodzisz, będzie nazwane świętym.

Chwala Tobie, Slowo Boze, Chwala Tobie.

Łukasza 1,26-38

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, ».
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.

 

Chwala Tobie, Slowo Boze, Chwala Tobie.

Oto my, Panie, Twoi słudzy,
Niech się nam stanie według Twego Słowa.

Chwala Tobie, Slowo Boze, Chwala Tobie.

Liturgia Kościoła przez to szczególne święto pragnie przypomnieć nam dzień, w którym anioł został wysłany do Nazaretu, aby ogłosić Maryi, że stanie się matką Jezusa. Ewangelia nie prowadzi nas do świątyni w Jerozolimie, jak działo się to przy ogłoszeniu narodzin Jana Chrzciciela, ale do biednego domu, do dziewczyny, samej, o zwyczajnym imieniu: Maryja. Anioł wchodzi i ją pozdrawia. Maryja to dziewczyna jak każda inna, która żyje normalnym życiem wioski. A jednak to na niej spoczęło spojrzenie Boga; już od poczęcia została wybrana, by być matką Zbawiciela. Od początku Bóg chronił ją, dbał o nią i chronił od wszelkiego splamienia, aby mogła przyjąć Syna. Z tego powodu anioł może jej powiedzieć: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski”. Tak, Maryja jest pełna miłości Boga. I w tym jest pierwsza spośród nas, jako ta, która odwzajemniła tą miłość przez całkowite oddanie. Lęka się na pierwsze słowa anioła. Zaraz potem posłaniec uspokaja ją: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus”. W rzeczywistości, te słowa wstrząsają nią jeszcze bardziej. Także dlatego, że nie zaczęła jeszcze żyć z Józefem. Zwraca się do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”. Odpowiedź: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem”. Ogarnia ją z pewnością niepokój myśli. Mogłaby powiedzieć „nie” i pozostać w swoim spokoju. Oddaliłaby się jednak z horyzontu Boga. Mówiąc tak, w najlepszym ze scenariuszy, okaże się dziewczyną, która stanie się matką. Maryja oddaje się Panu i odpowiada: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Ona, ukochana przez Boga tak bardzo, jest pierwszą, która odpowiada na słowa anioła z pełną akceptacją. Jest pierwszą z wierzących i przykładem, jak należy słuchać Słowa Bożego. Jej posłuszeństwo umiejscawia się u korzeni odkupienia. Tego dnia, tym „tak”, odwróciła nieposłuszeństwo naszych przodków i rozpoczęła czas odkupieńczego działania Jezusa. Wraz z Maryją uczmy się przyjmować Ewangelię do naszych serc.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.