MODLITWA NA KAŻDY DZIEŃ

Modlitwa za ubogich
Słowo boże każdego dnia

Modlitwa za ubogich

Święto św. Katarzyny ze Sieny (†1380), która działała na rzecz pokoju, jedności chrześcijan i ubogich. Czytaj więcej

Libretto DEL GIORNO
Modlitwa za ubogich
Poniedzialek, 29 Kwiecień

Święto św. Katarzyny ze Sieny (†1380), która działała na rzecz pokoju, jedności chrześcijan i ubogich.


Czytanie Slowa Bozego

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

To jest Ewangelia biednych,
wyzwolenie dla więźniów,
wzrok dla niewidomych, wolność
dla prześladowanych.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Jana 14,21-26

Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie». Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota: «Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?» W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.

To wam powiedziałem przebywając wśród was. A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

 

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

Syn człowieczy przyszedł służyć,
kto chce być wielki, niech służy innym.

Alleluja, Alleluja, Alleluja!

W Ewangelii zawarta jest sama miłość Jezusa. Jest ona nie tylko powodem przestrzegania przykazań, ale samą ich treścią. Jezus stwierdza, że miłość pociąga także serce Ojca, który jest w niebie. On sam objawi się temu, kto Go miłuje. Jest to duchowe doświadczenie, do przeżycia którego powołany jest każdy wierzący. Jeden z Dwunastu, Juda Tadeusz, prosi Jezusa, aby się objawił. Jezus nie odpowiada wprost na jego pytanie, ale korzysta z okazji, aby wyjaśnić, co to znaczy zobaczyć Go po zmartwychwstaniu. Miłość popycha nas do wprowadzania Ewangelii w życie, dzięki niej uczeń staje się mieszkaniem dla Jezusa i dla Ojca: „Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać”. Jeśli zabraknie miłości, Ewangelia będzie tylko niemym słowem, a ludzie zostaną sami, z dala od Boga. Jezus ostrzega uczniów przed tym niebezpieczeństwem i obiecuje im Pocieszyciela. Sam Ojciec wleje Go w ich serca. Duch będzie im towarzyszył przez całą historię, ucząc ich wszystkiego i przypominając im słowa Jezusa, które są cennym dziedzictwem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Poprzez działanie Ducha, który pomaga nam coraz głębiej rozumieć Ewangelię, Pan nadal jest obecny w naszym życiu.

SŁOWO BOŻE NA KAŻDY DZIEŃ: KALENDARZ

Modlitwa jest sercem życia Wspólnoty Sant’Egidio, jej pierwszym „dziełem”. Na zakończenie dnia każda Wspólnota, niezależnie czy mała czy duża, zbiera się wokół Pana, aby słuchać Jego Słowa i zanosić do Niego swe prośby. Uczniowie nie mogą uczynić więcej niż siąść u stóp Jezusa jak Maria z Betanii, aby wybrać „najlepszą cząstkę” (Łk 10, 42) i uczyć się jak mieć te same co On uczucia (por. Flp 2,1-5).

 

Wracając do Pana za każdym razem Wspólnota czyni własną prośbę anonimowego ucznia: "Panie, naucz nas się modlić!”  (Łk 11, 1). I Jezus, nauczyciel modlitwy, nieprzerwanie odpowiada: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz”.

 

Kiedy człowiek się modli, także w cichości własnego serca, nigdy nie jest odizolowany od innych czy opuszczony: zawsze jest członkiem rodziny Pana. W modlitwie wspólnotowej poza tajemnicą usynowienia jasno ukazuje się również tajemnica braterstwa.

 

Wspólnoty Sant’Egidio rozsiane po świecie zbierają się w różnych miejscach wybranych na modlitwę i przynoszą Panu nadzieje i cierpienia „znękanych i porzuconych tłumów”, o których mówi Ewangelia (por. Mt 9, 36-37). Należą do tych tłumów także mieszkańcy współczesnych miast, ubodzy zepchnięci na margines życia, wszyscy ci, którzy oczekują, że zostaną najęci choć na dzień (por. Mt 20).

 

Modlitwa Wspólnoty gromadzi wołania, dążenia, pragnienia pokoju, uzdrowienia, poczucia sensu i zbawienia, którymi żyją mężczyźni i kobiety tego świata. Modlitwa nigdy nie jest pusta. Nieustannie wznosi się do Pana, aby płacz zmienił się w radość, desperacja w pogodę ducha, przygnębienie w nadzieję, samotność w zjednoczenie. I aby Królestwo Boże jak najszybciej zamieszkało między ludźmi.