news

Wspólnota Sant’Egidio apeluje: pamiętajmy o osobach starszych

22 Lipca 2020

Udostępnij

W czasie lata nie zapominajmy o osobach starszych, których życie i zdrowie są szczególnie narażone z powodu upałów – apeluje Wspólnota Sant’Egidio. Zachęca również do składania popisów pod apelem „Bez osób starszych nie ma przyszłości”.

 

Wspólnota prosi, by w okresie letnich upałów zwracać szczególną uwagę na osoby starsze i chore, zarówno te, które mijamy na ulicy, jak również naszych sąsiadów, zwłaszcza tych, którzy mieszkają samotnie. Sant’Egidio zachęca by poświęcić chwilę i zapukać do drzwi lub zatelefonować, by sprawdzić, jak się ktoś czuje i czy nie potrzebuje pomocy.

 

Nasza uważność naprawdę może uratować komuś życie. Dlatego w czasie wakacji nie warto robić sobie urlopu od solidarności. Nie możemy pozwolić, by upał, samotność i izolacja stawały się cichym zabójcą seniorów, tak doświadczonych już z powodu pandemii koronawirusa, która dobitnie pokazała jak kruche i wrażliwe są osoby starsze. Wspólnota Sant’Egidio zachęca również do składania podpisów pod apelem przeciwko selektywnej opiece medycznej i zbytniej instytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi. Do grona sygnatariuszy dołączyli w ostatnim czasie również:

 

Hanna Suchocka, była Premier RP

Adam Daniel Rotfeld, były Minister Spraw Zagranicznych RP

Andrzej Zoll, były Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego RP

Irena Lipowicz, była Rzecznik Praw Obywatelskich

bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Rafał Bakalarczyk, członek komisji ekspertów ds. osób starszych przy RPO, członek redakcji czasopisma „Polityka senioralna”

 

Swój podpis złożyli także m.in.

 

Gilles Kepel, islamolog, Francja

Pietro Bartolo, lekarz z Lampedusy, europarlamentarzysta, Włochy

Carlo Caltagirone, neurolog geriatra, włoski Narodowy Komitet Bioetyki

Paolo Ricca, pastor, wykładowca na fakultecie Waldensów w Rzymie

Ildefonso Falcones, pisarz, Hiszpania

Sami Modiano, ocalony z Szoah, Włochy

Renzo Piano, architekt, Włochy

Kard. Crescenzio Sepe, arcybiskup Neapolu

Pinchas Goldschmidt, naczelny rabin Moskwy, prezes Konferencji Rabinów Europejskich

Haedar Nashir, profesor, przewodniczący Muhammadiyah, Indonezja

 

„Kto deprecjonuje życie najsłabszych i najwrażliwszych osób starszych, przygotowuje się na deprecjonowanie życia wszystkich” – czytamy w międzynarodowym apelu o rehumanizację naszych społeczeństw „Bez osób starszych nie ma przyszłości”, który powstał w obliczu szczególnego zagrożenia, jakie dla osób starszych stanowi koronawirus, a także w związku z masowymi zgonami w domach opieki społecznej, jakie miały miejsce w wielu europejskich krajach.

 

Zapoznać się z pełną treścią oraz podpisać apel można na stronie: www.santegidio.org. Swój podpis można dodać również pisząc maila na adres [email protected].