ŚWIAT

Ukraina: Trzecia Wielkanoc w trakcie wojny. Bombardowania nie ustają, nie brakuje jednak osób, które działają na rzecz przyszłości

Kijów, podobnie jak cała Ukraina, doświadczył trzeciej Wielkanocy podczas wojny. Alarmy przeciwlotnicze są stałym elementem codziennego życia. Nocne bombardowania nie omijają miasta w ostatnich miesiącach.

Młodzież i dorośli ze Wspólnoty Sant'Egidio dzielą trudności i cierpienia całej ludności stolicy. Ich odpowiedzią na tę sytuację już od pierwszych chwil wiosny jest solidarność. Wyraża się ona zaangażowaniem w ośrodkach humanitarnych dla przesiedleńców, których w Kijowie są już trzy. Jednym z nich jest ośrodek Młodych dla Pokoju, otwarty ponownie po tym, jak został zniszczony w wyniku eksplozji pocisku rakietowego w marcu 2022 roku. Każdego miesiąca około 8000 osób otrzymuje pomoc i wsparcie w tych trzech ośrodkach. Kontynuowane są również spotkania z osobami w kryzysie bezdomności i starszymi ubogimi w mieście, podobnie jak zajęcia w szkołach pokoju dla dzieci przesiedlonych z terenów objętych wojną.

Z solidarności rodzą się, nawet w tej scenerii zniszczenia, marzenia na przyszłość i znaki nadziei. Także w objętym wojną Kijowie. Jednym z nich było otwarcie w ostatnich tygodniach domu dla osób w kryzysie bezdomności w centrum miasta. Piękne, jasne, przyjazne miejsce, które przyjęło czterech mężczyzn, związanych ze Wspólnotą Sant'Egidio przyjaźnią, w niektórych przypadkach wieloletnią, zrodzoną na ulicy. Marzenie o daniu domu tym, którzy doświadczają surowości ulicy w surowe ukraińskie zimy, jeszcze cięższe z powodu wojny, zostało zrealizowane. Jest to znak nadziei: nawet w mieście ogarniętym wojną może otworzyć się przestrzeń człowieczeństwa i pokoju i można wyobrazić sobie przyszłość, w której jest miejsce dla wszystkich, poczynając od najbardziej potrzebujących.

W tych trudnych okolicznościach wsparcie Ukrainy jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Sant'Egidio apeluje do wszystkich o hojność w dalszym wspieraniu inicjatyw podejmowanych w tym kraju. Każdy datek może znacząco zmienić życie tych, którzy zostali ciężko dotknięci przez wojnę.