news

„Alternatywne wakacje” Wspólnoty Sant’Egidio u boku uchodźców. Na Lesbos pojedzie też grupa z Polski

1 Sierpnia 2020 - PREFEKTURA LESBOS, GRECJA

MIGRANTS
#santegidiosummerLesbos

Komunikat prasowy

Udostępnij

 Ponad 150 wolontariuszy Wspólnoty Sant’Egidio, pochodzących z różnych europejskich krajów, spędza „alternatywne wakacje” razem z uchodźcami przebywającymi na Lesbos. W projekcie weźmie udział 18 osób z Polski.  

„Alternatywne wakacje” Wspólnoty Sant’Egidio powstały, aby nie zapominać o trudnej sytuacji uchodźców i otwierać im drogi do innej przyszłości. Na greckiej wyspie przebywa obecnie około 15900 migrantów, wśród których jest wielu niepełnoletnich bez opieki. Wszyscy starają się o azyl lub oczekują na relokację. W porównaniu do ubiegłego roku jest ich prawie dwukrotnie więcej. Mieszkają w prowizorycznych warunkach, które uległy pogorszeniu ze względu na pandemię.

 

W ostatnich tygodniach dzięki pierwszemu po pandemii korytarzowi humanitarnemu dziesięcioro afgańskich uchodźców w bezpieczny sposób sprowadzono z Lesbos do Rzymu, gdzie mogli dołączyć do swoich rodzin. To jeden z „korytarzy papieża”, zapoczątkowanych podczas wizyty papieża Franciszka na Lesbos w 2016 roku i realizowanych przy współpracy Wspólnoty Sant’Egidio z jałmużnikiem papieskim kard. Konradem Krajewskim.

 

Przez cały sierpień na Lesbos rotacyjnie docierać będą kolejne grupy wolontariuszy z różnych krajów. Osiemnastoosobowa ekipa z Warszawy i Poznania wyruszy na grecką wyspę 6 sierpnia.

 

– Wyjazd na Lesbos jest dla mnie naturalną konsekwencją tego, co w Sant’Egidio robimy na co dzień, spotykając się z ubogimi i wykluczonymi w naszych miastach, a więc szansą na realną pomoc konkretnym osobom w ich konkretnej sytuacji – mówi Agnieszka Stróżyk ze Wspólnoty Sant’Egidio w Warszawie. – W czasie pobytu w Grecji nasza posługa ma polegać na przygotowywaniu posiłków i organizowaniu aktywności dla mieszkańców obozu, w tym dzieci, których, jak wiemy jest w Moria bardzo wiele. Ale właśnie taka „najprostsza” pomoc otwiera przestrzenie spotkania i zaufania mimo wszelkich możliwych różnic i toruje drogę do pojednania i pokoju – zaznacza.

 

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na żywność wolontariusze otworzą dwie polowe „solidarne restauracje”, poprowadzą również kursy języka angielskiego dla uchodźców oraz zajęcia animacyjne dla licznych dzieci i młodzieży, które przybyły na wyspę. Obecność członków Wspólnoty Sant’Egidio na Lesbos ma na celu podtrzymanie nadziei ludzi, którzy uciekli przed wojnami lub trudnymi do zniesienia warunkami życia w swoich krajach pochodzenia i którzy znajdują się obecnie w swego rodzaju „otchłani”, tutaj w Europie, czekając na inną przyszłość.

 

Bieżące informacje o „alternatywnych wakacjach” na Lesbos będą umieszczane na stronie www.santegidio.org.„Alternatywne wakacje” Wspólnoty Sant’Egidio u boku uchodźców. Na Lesbos pojedzie też grupa z Polski
„Alternatywne wakacje” Wspólnoty Sant’Egidio u boku uchodźców. Na Lesbos pojedzie też grupa z Polski
„Alternatywne wakacje” Wspólnoty Sant’Egidio u boku uchodźców. Na Lesbos pojedzie też grupa z Polski