Manifest Kraju Tęczy

children

Udostępnij

Kraj Tęczy

Jesteśmy dziećmi całej Ziemi i chcemy zmienić świat.
Nie podoba nam się taki, jaki jest teraz. Jest pełen pięknych rzeczy, ale zbyt wielu ludzi cierpi z powodu głodu, wojny, innego koloru skóry, z powodu tego, że silni chcą uciskać słabych. Nasza planeta jest pełna pięknych rzeczy, ale jest też coraz bardziej pełna odpadów, powietrze jest coraz bardziej zanieczyszczone, a woda coraz brudniejsza.
 
Chcemy świata bardziej sprawiedliwego i ludzkiego, bez podziałów między narodami, między białymi, czarnymi, żółtymi i ciemnymi, między bogatymi i biednymi, między młodymi i starymi. Chcemy zbudować czystszy świat, w którym zanieczyszczenia nie czynią lasów żółtymi a wód brązowymi, gdzie jest miejsce dla wszystkich kolorów i dla wszystkich ludzi.
 
Chcemy żyć w pokoju. Nie podoba nam się dorastanie w świecie wojny, ponieważ jest głupia, a nawet ten, kto wygrał, cierpi i boi się. Chcemy powiedzieć wszystkim, że ratowanie ziemi jest ważniejsze niż posiadanie pieniędzy. Lepiej jest mieć jedną koszulkę i jedną parę butów mniej, niż pozwolić, by dzieci w wielu częściach świata pracowały jak niewolnicy.
 
Jesteśmy przyjaciółmi wszystkich, nawet tych, których nikt nie chce mieć w pobliżu.
Jesteśmy przyjaciółmi osób starszych, ponieważ nie jest dobrze, że ciągle są same.
Jesteśmy przyjaciółmi tych dzieci, które nazywa się „innymi”, ponieważ są takie jak my, nawet jeśli nie mogą biegać ani mówić. Jesteśmy przyjaciółmi cudzoziemców, tych, których chce się odesłać do ich domu, nawet jeśli czasami nie mają domu. Jesteśmy przyjaciółmi natury, prawdziwymi przyjaciółmi, a nie tymi, którzy palą lasy i zanieczyszczają morza.
 
Jest nas wielu, ale nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Mamy wiele kolorów skóry i jesteśmy w różnym wieku, ale nie po to, by z sobą walczyć. Chcemy działać tak, by wspólnie rosnąć i nie pozwalać ludziom, którzy stosują przemoc kraść dzieciom ich dzieciństwa.
 
Wydaje się to trudne, ale jest łatwe. Potrafimy to zrobić we wszystkich kolorach.
Biały: porządkujemy świat. Czerwony: przyjaźń i solidarność. Żółty: słońce, które nas jednoczy. Zielony: trawa, na której można się bawić. Niebieski: jak noc, która nie powinna już nikogo przerażać. To są kolory przyszłości. To są kolory Boga.
 
To jest Kraj Tęczy
 
Rzym, 4 października 1998