news

Papież Franciszek odwiedzi bazylikę św. Bartłomieja, aby uczcić pamięć nowych męczenników

20 Kwietnia 2017 - RZYM, WŁOCHY

MartyrsPope Francis

W czasie modlitwy przewidziano świadectwa krewnych i przyjaciół kilkorga męczenników oraz spotkanie z uchodźcami. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.

Udostępnij

Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje się z radością na przyjęcie papieża Franciszka w bazylice św. Bartłomieja, powierzonej Wspólnocie w 1999 roku przez Jana Pawła II i poświęconej pamięci "Nowych Męczenników".

W czasie Liturgii Słowa, która rozpocznie się w sobotę 22 kwietnia o godz. 17, przewidziano świadectwa krewnych i przyjaciół świadków wiary, o których pamięć podtrzymuje się kościele położonym na wyspie tyberyjskiej w Rzymie. Będą to: Karl Schneider, syn Paula, pastora Kościoła Reformowanego, zamordowanego w 1939 roku w obozie w Buchenwaldzie ponieważ sprzeciwiał się nazizmowi, a jego cele określił jako "niezgodne ze słowami Biblii", Roselyne, siostra ks. Jacquesa Hamela, zamordowanego w Rouen, we Francji 26 lipca ubiegłego roku pod koniec sprawowania Mszy św. oraz Francisco Hernandeza Guevary, przyjaciel Williama Quijano, młodego członka Wspólnoty Sant’Egidio w Salwadorze, który został zamordowany we wrześniu 2009 roku, poniewaz prowadząc w swojej dzielnicy "Szkołę Pokoju" dawał dzieciom i młodzieży alternatywę wobec Maras, młodocianych band siejących terror w Ameryce Środkowej. 

Po homilii papież Franciszek przejdzie do sześciu bocznych kaplic, gdzie złoży hołd przechowywanym tam relikwiom męczenników Europy, Afryki, Ameryki, Azji, komunizmu i nazizmu. W czasie liturgii zostaną zapalone świece towarzysząc modlitwie upamiętniającej świadków wiary XX i XXI wieku, poczynając od Ormian i innych chrześcijan, którzy stali się ofiarami masakr dokonywanych w czasie pierwszej wojny światowej, poprzez męczenników pokoju i dialogu, jak trapiści z monastyru Notre Dame de l’Atlas w Algierii i ks. Andreę Santoro w Turcji, tych, którzy zostali zabici przez mafie, jak ks. Pino Puglisi, aż po wielu misjonarzy, którzy na całym świecie oddali życie za Ewangelię. Modlitwa będzie podązać przez wszystkie kontynenty, przywołując imiona bardziej znane, jak arcybiskup San Salwadoru, Oscar Arnulfo Romero, a także wiele innych, mniej znanych osób. Nie zabraknie także modlitwy za biskupów Mar Gregoriosa Ibrahima i Bulosa Yazigi oraz o. Paolo Dall’Oglio, porwanych kilka lat temu w Syrii, o których losie dotąd nic nie wiadomo.  


Po zakończeniu modlitwy papież Franciszek spotka się z grupą uchodźców, którzy znaleźli schronienie we Włoszech dzięki korytarzom humanitarnym, a także z grupą kobiet, będących ofiarami handlu ludźmi oraz dziećmi i niepełnoletnią młodziezą, którzy samotnie dotarli do Włoch przez Morze Śródziemne.

 

Wydarzenie będzie TRANSMITOWANE NA ŻYWO w tłumaczeniu na następujące języki:

Italiano -  http://www.santegidio.org/pageID/16308/langID/it/Diretta-Papa-Francesco.html

English - http://www.santegidio.org/pageID/16308/langID/en/Live-Pope-Francis.html

Français - http://www.santegidio.org/pageID/16308/langID/fr/LIVE-Pape-François.html

Español - http://www.santegidio.org/pageID/16308/langID/es/LIVE-Papa-Francisco.html

Português - http://www.santegidio.org/pageID/16308/langID/pt/LIVE-Papa-Francisco.html