news

Warszawa: „Szafa Przyjaciół” na Tamce już otwarta

12 Czerwca 2017

Chcesz być solidarny i ekologiczny? Przynieś nieużywane już ubrania, a my przekażemy je bezdomnym.

Udostępnij

Spełniło się kolejne marzenie warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio. Właśnie otworzyliśmy „Szafę Przyjaciół”. Wzorowana na rzymskim magazynie odzieży – na który od lat patrzyliśmy z zazdrością – jest miejscem, gdzie nasi bezdomni i ubodzy przyjaciele mogą samodzielnie wybrać dla siebie ubrania. Zobaczyć kolor, dotknąć tkaniny, ocenić fason, porównać model, dopasować rozmiar. Zwyczajnie. Tak, jak każdy z nas. To także sposób na "eko-solidarność": łączymy tych, którzy są w potrzebie z tymi, którzy nie chcą wyrzucać będących w dobrym stanie, lecz niepotrzebnych już ubrań, ale chcieliby, aby posłużyły one komuś, kogo nie stać na zakup nowych.

Do tej pory Wspólnota w Warszawie próbowała odpowiedzieć na prośby ubogich o ubrania podczas czwartkowych „kolacji na ulicy”. Wtedy kilka osób notowało, jakich rzeczy i w jakim rozmiarze potrzeba. Tydzień później wielkie torby pełne ubrań wędrowały na miejsce spotkania i tam były rozdawane. Wraz z końcem maja ten system odszedł jednak do przeszłości.

Dzięki uprzejmości ks. Mirosława Kreczmańskiego, proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Wspólnota otrzymała do dyspozycji nieużywane od wielu lat pomieszczenia w podziemiach kościoła. Po kilkumiesięcznym remoncie i błyskawicznej przeprowadzce, nowe miejsce na warszawskim Powiślu otworzyło wreszcie swoje podwoje. Osoby bezdomne i ubogie mogą tam przychodzić w czwartki między godz. 17:00 a 19:00. W ciągu jednego dyżuru „Szafa Przyjaciół” przyjmuje około 50 osób. Aby z jej asortymentu mogło skorzystać jak najwięcej potrzebujących, każda osoba może odwiedzić magazyn raz w miesiącu.

W poszukiwaniu poszczególnych części garderoby, dobieraniu pasujących rozmiarów oraz odpowiednich kolorów i fasonówpomagają im dyżurujący członkowie Wspólnoty Sant’Egidio. Odwiedziny w „Szafie” są więc nie tylko szansą na odświeżenie garderoby, ale również okazją do spędzenia czasu wśród przyjaciół. „To bardzo dobry pomysł. Chcemy wyglądać czysto, ale na ulicy ubrania łatwo się brudzą. Nie mamy gdzie ich wyprać. Dzięki temu miejscu, możemy wyglądać schludnie” – powiedział pan Krzysztof, jeden z zaprzyjaźnionych ze Wspólnotą bezdomnych. 

„Szafa Przyjaciół” otwarta jest również w poniedziałki pomiędzy 18:00 a 20.00. Wtedy zaproszone są do niej osoby, które chcą przekazać potrzebującym ubrania, buty, plecaki, śpiwory czy środki czystości i kosmetyki. 

„Szafę Przyjaciół” można także wesprzeć finansowo, pomagając pokryć koszty remontu i wyposażenia magazyny a także bieżące zakupy czystej bielizny, wpłacając pieniądze na następujące konto: Fundacja Sant’Egidio Polska, 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 (z dopiskiem „remont”).