news

Floribert, zabity za opór wobec korupcji, wskazuje drogę wyzwolenia dla Afryki

16 Maja 2019 - NAMPULA, MOZAMBIK

Książka o Floribercie „Cena za dwie czyste ręce”, przetłumaczona na język portugalski, zaprezentowana w Nampuli w Mozambiku

Udostępnij

„Cena za dwie czyste ręce” pokazuje siłę Floriberta, młodego Kongijczyka ze Wspólnoty Sant'Egidio. Został on zamordowany w 2007 r. za to, że nie poddał się korupcji, odmawiając przekazania ton zepsutego ryżu podczas pracy na granicy celnej.
 
Prezentacja książki w zeszłym tygodniu w Nampuli w Mozambiku, po jej przetłumaczeniu na język portugalski, jest sposobem na kontynuowanie świadectwa jego życia, aby zachęcić wszystkich do powiedzenia „nie” korupcji. Korupcja, na którą często składają się gesty uważane za nieszkodliwe, w rzeczywistości pozbawia całe społeczeństwo środków, które trafiłyby do szkół, służby zdrowia i wielu innych obszarów – tak w krajach bogatych, jak i w krajach rozwijających się.
 
Floribert Bwana Chui oddał swoje życie w wieku 26 lat, ponieważ, jak mówił, „zdrowie ludzi jest warte więcej niż pieniądze”. Pod koniec 2018 r. zakończyła się diecezjalna faza procesu beatyfikacyjnego tego młodego człowieka, męczennika z powodu korupcji, prowadzonego przez wiarę, który stał się źródłem inspiracji dla wielu na świecie.
 
Książka autorstwa Francesco De Palmy ze Wspólnoty Sant'Egidio odtwarza życie i słowa Floriberta, który w ubogich, a w szczególności w świecie dzieci ulicy, spotkał rzeczywistość, która domagała się zmiany. Rzeczywistość, w obliczu której nie poszedł na ustępstwa, odrzucając oferty w wysokości tysięcy dolarów, nawet gdy grożono mu śmiercią.