Głos z Beiry: „Nasze miasto powróci do życia”

„Pamiętnik z Mozambiku” – artykuł Nelsona Mody ze Wspólnoty Sant'Egidio w Beirze
„Beira powróci do życia” to tytuł artykułu, który ukazał się w Diario de Mozambique. Jego autor, Nelson Moda ze Wspólnoty Sant'Egidio w Beirze, od pierwszych godzin po katastrofie jest zaangażowany w pomoc ofiarom cyklonu Idai, a obecnie śledzi rozwój intensywnej akcji prowadzonej przez Sant'Egidio. Publikujemy niektóre fragmenty jego tekstu.
 
Tytuł artykułu to zdanie wypowiedziane podczas Wielkanocy - przyjacielskie słowa Andrei Riccardiego, starszego brata, uważnego przyjaciela, który nigdy nie poddaje się pesymizmowi. To Mozambijczyk (odznaczony honorowym obywatelstwem), który od najtrudniejszych momentów wojny w tym kraju ożywia nadzieję, że wszystko może się zmienić.
 
Po cyklonie Idai w Beirze panują łzy, rozpacz, poczucie odrzucenia, samotności i obojętności ze strony innych, wzrost pesymizmu. Z jednej strony cyklon rozdarł struktury miasta i życie ludzi, ale z drugiej strony wystawił na próbę solidarność (nierozerwalnie związaną z duchowością).
 
Cały świat w imię solidarności poznał Beirę. W tę ciemną noc 14 marca Beira była miastem, w którym że wszystkich miejsc na świecie najbardziej przyzywano świętego imienia Boga. Także ja gorąco go przyzywałem.
 
W obliczu tak wielkiego zniszczenia wielu ludziom wydaje się, że to już koniec. Co więcej, wielu z nich twierdzi, że Idai był karą od Boga. Ale nie. Bóg jest nieskończenie miłosierny wobec swoich dzieci. To wobec tego szatańskiego scenariusza Bóg objawia swoją potęgę.
Nasze dzisiejsze życie, nasza nadzieja, nasze podnoszenie się, mężczyźni i kobiety, którzy pomagają nam w dzień i w nocy, tak silna solidarność – są jednoznacznymi znakami, że Bóg nas nie opuszcza, i dlatego Beira powróci do życia. Zmartwychwstanie „nie jest dziełem ludzi”, ale „najwyższym wyrazem miłosierdzia Boga, który nie opuszcza swojego ludu”. Potrzeba umieć zachowywać nadzieję, potrzeba jeszcze silniejszej solidarności.
 
Po cyklonie Idai dowiadujemy się, jak kruche jest życie. Uczymy się, jak jednoczyć się z innymi. Potwierdzamy, że nikt nie jest tak ubogi, aby nie mógł pomóc innemu ubogiemu. Powiew solidarności wśród rodzin i sąsiadów sprawił, że otworzyli oni swoje drzwi na przyjęcie tych, którzy stracili własne domy.
 
Beira jest ofiarą jednej z największych katastrof ekologicznych. To wydarzenie uczy nas, jak ważne jest dbanie o środowisko oraz świadomość, że miasto należy do wszystkich i że każdy ma obowiązek o nie dbać.
 
Dlatego tak ważne jest, aby uwolnić się od pesymizmu. Wszyscy razem, bez egoizmu, możemy odbudować Beirę.
 
Nelson Moda
 
Dołącz do zbiórki pieniędzy, aby wziąć udział w odbudowie Beiry
Przekaż darowiznę online