KOMUNIKATY PRASOWE

Nowy protokół podpisany w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: 1500 osób będzie mogło przybyć z Libii korytarzami humanitarnymi

Podpisany we wtorek 20 grudnia 2023 r. nowy protokół ustaleń między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, Agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), ARCI (Włoskim Stowarzyszeniem Kulturalnym), Wspólnotą Sant'Egidio, Federacją Kościołów Ewangelickich we Włoszech i INMP (Instytutem Promocji Zdrowia Migrantów i Walki z Chorobami Związanymi z Ubóstwem), który w ciągu trzech lat pozwoli na ewakuację 1500 uchodźców i osób potrzebujących ochrony międzynarodowej z Libii do Włoch.
 
Nowy protokół następuje po pierwszym protokole z 2021 r. i odnawia zobowiązania zainicjowane przez Włochy już w 2017 r., które pozwoliły 1400 osobom przybyć do Włoch dzięki mechanizmom ewakuacji lub korytarzom humanitarnym. 
 
Projekt obejmie osoby, które tymczasowo przebywają w Libii, a które zostały zmuszone do ucieczki ze swoich krajów z powodu wojen i przemocy. Będą to dzieci, kobiety będące ofiarami handlu ludźmi, osoby, które przeżyły przemoc i tortury oraz osoby w poważnym stanie zdrowia, które zostaną zidentyfikowane przez UNHCR we współpracy ze Wspólnotą Sant'Egidio, Federacją Kościołów Ewangelickich we Włoszech (FCEI) oraz ARCI.
 
Spośród 1500 osób, które przybędą, 600 zostanie przeniesionych do placówek Integracyjnego Systemu Recepcji (Sai), opłacanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, podczas gdy 900 zostanie przyjętych przez poszczególne wspólnoty i stowarzyszenia zgodnie z modelem korytarzy humanitarnych i rozmieszczonych w całym kraju: 400 przez Wspólnotę Sant'Egidio, 300 przez Arci i 200 przez Federację Kościołów Ewangelickich.
 
“Wraz z podpisaniem tego protokołu otwiera się droga wybawienia dla wielu ludzi żyjących w koszmarze nadużyć i przemocy w Libii, po drugiej stronie Morza Śródziemnego" - powiedział Marco Impagliazzo, przewodniczący Wspólnoty Sant'Egidio. "Dla nich wdrożymy tę samą ścieżkę korytarzy humanitarnych, która zdołała już uratować ponad 6500 osób w Europie przed poważnym ryzykiem związanym z podróżą morską. Mowa tu modelu, który łączy przyjmowanie i integrację. Protokół ten jest również dowodem na to, że nasz kraj i nasz kontynent mogą skutecznie i jednocześnie w pełni humanitarny sposób radzić sobie z takim zjawiskiem jak imigracja”.