Nie zapominamy o Afganistanie: o świcie wylądował samolot z Islamabadu z 20 afgańskimi uchodźcami, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi

20 afgańskich uchodźców przybyło we wczesnych godzinach porannych lotem z Islamabadu,  dzięki korytarzom humanitarnym promowanym przez Wspólnotę Sant'Egidio w porozumieniu z Ministerstwami Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych. Osoby te – wśród nich rodziny, a także niemowlęta i osoby starsze – były uchodźcami w Pakistanie od sierpnia 2021 r. i spędziły ponad 2 lata w skrajnie niepewnych warunkach w nieformalnym obozie w centrum Islamabadu. Należy pamiętać, że po upadku Kabulu i ogromnej początkowej mobilizacji wielu Afgańczyków, którzy zdołali się uratować, znajdując schronienie w sąsiednich krajach, nadal czeka na przesiedlenie. Co gorsza, dla wielu sytuacja stała się jeszcze bardziej niebezpieczna, ponieważ kraje przyjmujące zaczęły ostatnio wysyłać uchodźców z powrotem do Afganistanu, gdzie warunki polityczne narażają ich na dodatkowe niebezpieczeństwo.   

Po wylądowaniu uchodźcy przeszli procedury identyfikacyjne w specjalnie zarezerwowanym skrzydle międzynarodowego lotniska im. Leonardo da Vinci w Fiumicino, a o godzinie 12:30 w stołówce przy Via Dandolo 10 wzięli udział w powitalnym obiedzie z tradycyjnym afgańskim menu, przygotowanym przez ich krewnych i rodaków, którzy przybyli do Włoch w poprzednich miesiącach również dzięki korytarzom humanitarnym.
Tutaj powitał ich Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant'Egidio, który ze wzruszeniem wspominał swoją podróż do Pakistanu, gdzie poznał wielu z nich, mówiąc: "Bardzo się cieszę, że mogę was spotkać po długiej podróży, widzę, że jesteście w o wiele lepszej kondycji niż wówczas, gdy spotkałem was w Islamabadzie pod namiotami", gdzie "wasza sytuacja była niewyobrażalnie trudna".

Kontynuował: "Wtedy miałem sen, sen na jawie. Zamarzyło mi się, że możecie wydostać się z tej sytuacji i przyjechać do Włoch. Marzenie spełniło się w ciągu kilku miesięcy. Nosiłem to marzenie w sobie dzięki dwojgu z was, którzy zrobili na mnie ogromne wrażenie: dzięki kobiecie, Alinie, i mężczyźnie, którego zapytałem w Islamabadzie, gdzieś między namiotami: Jak to jest, że jesteś tak zaangażowany w pomaganie innym? A on mi odpowiedział: Duty of Humanity."

W kolejnym kroku uchodźcy zostaną zakwaterowani w Rzymie w różnych obiektach, z których niektóre zostały udostępnione przez kongregacje religijne, i natychmiast rozpoczną integrację, począwszy od nauki języka włoskiego, chodzenia do szkoły dla nieletnich i integracji na rynku pracy dla dorosłych.

Korytarze humanitarne – promowane przez Sant'Egidio wraz z różnymi Kościołami i stowarzyszeniami – pozwoliły do tej pory na bezpieczne przybycie do Europy ponad 6800 uchodźców (5700 do Włoch), w tym około 850 Afgańczyków. Projekt ten, w całości samofinansujący się, jest realizowany dzięki szerokiej sieci przyjmowania uchodźców. Jest on wspierany przez hojność wielu obywateli Włoch i stanowi udany model łączący solidarność i bezpieczeństwo.