PAMIĘĆ O MODEŚCIE VALENTI

 

Od ponad 30 lat Wspólnota Sant’Egidio wspomina ofiary życia na ulicy, poczynając od Modesty Valenti, bezdomnej 71-letniej starszej kobiety, która żyła na obrzeżach dworca kolejowego Termini w Rzymie, gdzie chroniła się w czasie nocy.

31 stycznia 1983 r. Modesta właśnie na dworcu Termini źle się poczuła, jednak załoga ambulansu, który przyjechał na wezwanie, nie chciała jej zabrać z powodu warunków w jakich żyła, bo była brudna i miała wszy.
Modesta zmarła po kilku godzinach agonii, czekając na kogokolwiek, kto zdecydowałby się przyjść jej z pomocą.

Jej śmierć głęboko naznaczyła przyjaźń Wspólnoty Sant’Egidio z tymi, którzy nie mają domu. Dlatego w rocznicę śmierci Modesty w czasie liturgii Mszy św. wspomina się wymieniając po imieniu wszystkich zmarłych „przyjaciół z ulicy”, dla których Wspólnota stała się oparciem. Poprzez służbę w stołówkach, kolacje na ulicy i punkty przyjęć Wspólnota, próbując poprawić trudne warunki ich życia, zbudowała wraz z nimi więzi bliskości i rodzinnej zażyłości.

Pamięć o  Modeście i przyjaciołach z ulicy dotarła z Rzymu do wielu miejsc, w których Wspólnota jest bliska osobom bezdomnym.