Spotkanie delegacji Sant’Egidio z prezydentem Sudanu Południowego, Salva Kiir Mayarditem

Delegacja Sant'Egidio spotkała się z prezydentem Sudanu Południowego, Salva Kiir Mayarditem, z okazji jego wizyty w Rzymie i Watykanie.

Prezydent podkreślił uznanie dla zaangażowania Wspólnoty na rzecz mieszkańców Sudanu Południowego od 1994 r., na długo przed niepodległością kraju (w 2011 r.).
 
Prezydent skomentował porozumienie pokojowe podpisane we wrześniu 2018 r. – proces określony przez niego jako definitywny, który napotyka jednak duże wyzwania. W związku z tym wyraził swoją nadzieję na wsparcie ze strony Sant'Egidio, które potwierdziło swoje zaangażowanie – zarówno w popieranie dialogu między stronami konfliktu, jak i w ramach pomocy humanitarnej. Polega ona na stworzeniu korytarzy humanitarnych dla zagrożonych rodzin Sudanu Południowego, które szukały schronienia w Etiopii, oraz pracy w dziedzinie edukacji, w stworzeniu szkoły dla młodych uchodźców w obozie Nyumanzi w północnej Ugandzie.
 
W spotkaniu uczestniczył również Minister Pomocy Humanitarnej Sudanu Południowego, który wyjaśnił potrzeby kraju wynikające z przyjęcia uchodźców powracających do swoich miast i domów.
Podczas spotkania omówiono także rozwój praw człowieka w tym młodym kraju: kwestię wstrzymania kary śmierci oraz ochronę nieletnich.
 
VIDEO