POKÓJ

Rocznica pokoju w Mozambiku, podpisanego w Rzymie 4 października 1992 r.: zobowiązanie na teraźniejszość i przyszłość

31 lat po historycznym zawarciu Ogólnego Porozumienia Pokojowego, podpisanego w Rzymie 4 października 1992 r. przy mediacji Wspólnoty Sant'Egidio, wspólnoty Mozambiku podtrzymują pamięć o pokoju.

Tego dnia, obchodzonego jako święto narodowe, w całym kraju odbywają się demonstracje i „Modlitwy o pokój w duchu Asyżu”, w których uczestniczą przywódcy religijni i wierni różnych wyznań.

Podkreślamy tutaj w szczególności seminaria odbywające się w tych dniach w Nampuli i Tete (zobacz programy na plakatach) oraz duże wydarzenie międzyreligijne w Maputo, 4 października o 16:30, które będzie transmitowane na żywo na stronie Sant'Egidio Luzofonia na Facebooku.

Przed obchodami zorganizowano spotkania i konferencje w szkołach, na uniwersytetach i w dzielnicach. Podtrzymywanie i przekazywanie pamięci o pokoju młodym pokoleniom ma fundamentalne znaczenie w takim kraju jak Mozambik i jest zobowiązaniem wszystkich Wspólnot Sant'Egidio w tym kraju.

Od 1992 r., dzięki osiągnięciu pokoju i związanemu z nim rozwojowi gospodarczemu i społecznemu, populacja Mozambiku wzrosła z 12 do ponad 30 milionów. Oznacza to, że około 2/3 populacji urodziło się po podpisaniu porozumienia pokojowego i istnieje ryzyko, że pokój stanie się dla tych osób czymś oczywistym.

Wspólnoty Sant'Egidio, świętując pokój, nie zapominają o bolesnej sytuacji na północy kraju. Nadal wspierają wielu uchodźców wewnętrznych, którzy szukali schronienia przed atakami terrorystycznymi w ostatnich latach. Pamięć o pokoju 4 października rozpala również światło nadziei dla północy kraju, potwierdzając, że pokój zawsze jest możliwy.

W niedzielę 8 października wspólnota mozambicka we Włoszech zorganizuje dzień refleksji i celebracji w sali konferencyjnej przy Via della Paglia, aby upamiętnić rocznicę zawarcia pokoju. W wydarzeniu wezmą również udział ambasador Mozambiku przy państwie włoskim i ambasador przy Stolicy Apostolskiej, który był przewodniczącym delegacji Renamo podczas rozmów pokojowych. Planowana jest również wizyta w historycznych miejscach porozumienia pokojowego w Sant'Egidio.