"Szlachetna praca Sant'Egidio" na rzecz Afryki i pokoju w centrum rozmów pomiędzy Sekretarzem Stanu USA Mikiem Pompeo, który odwiedził Wspólnotę

"Praca Sant'Egidio jest szlachetna, ponieważ dociera tam, gdzie polityka nie może dotrzeć i realizuje to, czego polityka nie jest w stanie osiągnąć" - powiedział Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo na zakońćzenie swojej wizyty w siedzibie Wspólnoty na Trastevere, gdzie spotkał się z Andreą Riccardim, Marco Impagliazzo i odpowiedzialnymi za różne obszary zaangażowań Sant'Egidio na świecie.

"Jest dla mnie zaszczytem bycie w tym domu pokoju, gdzie wykonujecie niezwykłą pracę na rzecz najbardziej potrzebujących na całym świecie", mówił Pompeo w odpowiedzi na słowa powitania Marco Impagliazzo.

Podczas spotkania bilateralnego, zostały poruszone między innymi tematy określone przez Marco Impagliazzo jako "obrona wolności religijnej, zarówno mniejszości chrześcijańskich w Syrii i innych państwach, jak i muzułmańskiej mniejszości rohindża, którzy musieli uciekać z Birmy do Bangladeszu". Temat ten jest ściśle związany z zaangażowaniem w dialog międzyreligijny Sant'Egidio.

"Drugim punktem zainteresowania podczas spotkania - jak mówił przewodniczący Wspólnoty - była Afryka, a w szczególności niektóre działania na rzecz pokoju, podejmowane przez Sant'Egidio, poczynając od Sudanu Południowego. W siedzibie Sant'Egidio zostało pordpisane porozumienie pokojowe różnych stron konfliktu w Sudanie Południowym, a dalsze jego negocjacje będą kontynowane w przyszłym tygodniu. Rozmawiano także o Sudanie i przewidywanym zakończeniu sankcji, a także o bardzo poważnej sytuacji na północy Mozambiku, gdzie spustoszenie czynią siły jihadystyczne, zabijając wielu ludzi, także członków Wspólnoty Sant'Egidio, i doprowadzając do ucieczki 300 tysięcy uchodźców. Wspólnota Sant'Egidio poprosiła Stany Zjednoczone o zaangażowanie polityczne w Mozambiku i o wsparcie działań stabilizacyjnych na terenie, gdzie Sant'Egidio od lat prowadzi dwa wielkie programy: sanitarny na rzecz darmowego leczenia AIDS (DREAM) oraz program rejestracji urodzeń dzieci (Bravo!).

Sant'Egidio przedstawiło także sprawy 4 obywateli amerykańskich skazanych na śmierć (jeden biały, dwóch afroamerykanów i jeden latynos), prosząc Sekretarza Stanu o interwencję u prezydenta Trumpa i przekazanie prośby o ułaskawienie prezydenckie. Jest to prośba, która wpisuje się w globalne działania Sant'Egidio prowadzone od lat na rzecz zniesienia kary śmierci.