Warszawa: spotkanie delegacji Sant'Egidio, zaangażowanej w przyjmowanie uchodźców z Ukrainy, z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I

Delegacja Wspólnoty Sant'Egidio spotkała się dziś rano z przebywającym w Polsce patriarchą Konstantynopola, Bartłomiejem I. Patriarcha podziękował Sant'Egidio za wielką pracę polegającą na przyjmowaniu i wspieraniu w Polsce Ukraińców uciekających przed wojną.

Wraz z arcybiskupem warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem oraz przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, Bartłomiej powitał grupę uchodźców goszczących na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas wzruszającego spotkania powiedział: „Jestem wdzięczny za możliwość spotkania się z wami i innymi uchodźcami w tym miejscu udostępnionym przez Kościół katolicki, który wykorzystuje wszystkie parafie i swoje zaplecze, aby was przyjmować. Musimy naśladować Polskę w jej hojności. (...) Cierpimy razem z wami. Modlimy się o szybkie nastanie pokoju, abyście mogli powrócić do waszego pięknego kraju. Zastaniecie tam zniszczone domy, ale wasza odwaga poprowadzi was w odbudowie. Do was, którzy jesteście duchowymi dziećmi Konstantynopola, mówię: Trwajcie mocno w wierze chrześcijańskiej, która poprowadzi nas w tych trudnych czasach. Wierzymy w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Po Wielkim Piątku nastąpi radość zmartwychwstania".