PAPIEŻ

Specjalny prezent od ukraińskich dzieci dla papieża Franciszka

„Oczekujemy pokoju w tym roku” to zdanie zapisane na kalendarzu, podarowanym papieżowi przez dzieci jednej ze szkół w Fastiviu, mieście położonym 70 km od Kijowa, wywołało wzruszenie u papieża, który wielokrotnie apelował o zakończenie konfliktu na Ukrainie i zaprzestanie wszelkich wojen.

Papież otrzymał ten prezent w Domu Świętej Marty od delegacji, która wróciła w ostatnich tygodniach z misji humanitarnej w Ukrainie. Obecni byli Marco Impagliazzo, przewodniczący wspólnoty Sant'Egidio, o. Enzo Fortunato z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, Angelo Chiorazzo, założyciel Spółdzielni Socjalnej Auxilium i Gabriele Gravina, prezes Włoskiego Związku Piłki Nożnej. 

Podczas spotkania delegacja pokazała Ojcu Świętemu filmy i zdjęcia z misji oraz przekazała przesłanie miłości i cierpienia dzieci oraz oblężonej społeczności ukraińskiej. Podczas rozmowy papież dużo mówił o okrucieństwie wojny i przemocy, której doświadcza ludność, podkreślając, że „do wojny nie wolno się przyzwyczajać, trzeba kontynuować misje humanitarne, by pomagać cierpiącym”.