PRESS CONFERENCE

Sant'Egidio we wrześniu w Berlinie, w mieście gdzie upadły mury, by przynieść „Odwagę pokoju”

Od 10 do 12 września 2023 r. odbędzie się międzynarodowe spotkanie pokojowe „Odwaga pokoju. Religie i Kultury w Dialogu”, czyli 37. Spotkanie w duchu Asyża, które organizuje Wspólnota Sant'Egidio. Przewodniczący Sant'Egidio, Marco Impagliazzo, na konferencji prasowej, wraz z  arcybiskupem Berlina dr. Heinerem Kochem i biskupem Kościoła ewangelickiego Berlina, Brandenburgi i Górnych Łużyc, dr. Christianem Stäbleinem, zapowiedział obecność prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. W spotkaniu wezmą ponadto udział kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Nigru Mohamed Bazoum, jak i liczni przywódcy religijni z całego świata, tacy jak wielki imam Al Azhar i Al Tayyeb, czy naczelny rabin Izraela Meir Lau i międzynarodowej sławy przedstawiciele świata kultury. „Tu nie chodzi o spotkanie na szczycie za zamkniętymi drzwiami, wyrwane z miasta, w ‘czerwonej strefie’ - podkreślał Impagliazzo -lecz o wydarzenie, które jest otwarte na miasto i ludzi, zwłaszcza na najmłodszych. Tysiące nastolatków z całej Europy, jak i uczniowie berlińskich szkół, będą w nim uczestniczyć.”

Impagliazzo wyjaśnił, że wybór Berlina, „miasta, w którym runął mur, ponieważ demokracja, dialog i cierpliwość do odbudowy kanałów pokoju były silne”, ma fundamentalne znaczenie i daje nadzieję w czasach, „gdy znów powstaje tak wiele murów i niepokojąca polaryzacja”. Uczestnicy spotkania „Odwaga pokoju”, będą się zastanawiać, „jaką rolę mogą odgrywać religie na świecie, nie tylko względem kryzysu w Ukrainie, ale również by złagodzić hałas konfliktów, a nawet otworzyć drogi pokoju. Przez długi czas religie były stosowane jako narzędzie wspierania wojen i konfliktów. Tutaj widoczna jest nowa idea religii jako narzędzia pokoju” – podsumował przewodniczący Wspólnoty.

Podczas spotkania, które finansowo wspierają niemiecki parlament, Kościoły w Niemczech i prywatni donatorzy, na licznych, otwartych publicznie forach będą poruszane kwestie religijne i polityczne, jak: sztuczna inteligencja, starzenie się europejskiej ludności, warunki życiowe w więzieniach, cele milenijne, migracja, środowisko, kształcenie, kryzysy demokracji, dialog międzyreligijny i globalizacja.