Sudan Południowy, Sant'Egidio: nowe kroki w stronę pokoju

W ubiegłych dniach we Wspólnocie Sant’Egidio odbyła się pierwsza runda negocjacji po porozumieniach o zawieszeniu broni w Sudanie Południowym, podpisanych w Rzymie 12 stycznia tego roku. W negocjacjach uczestniczyło około pięćdziesięciu delegatów reprezentujących rząd kraju afrykańskiego oraz wszystkie siły opozycji politycznej (SSOMA, SPLM / IO, NDM, OPP, FD), a także niektórzy obserwatorzy międzynarodowi, w tym przedstawiciele IGAD, ONZ i Unii Europejskiej.

Spotkanie, które odbyło się dzięki mediacjom Sant'Egidio, sankcjonuje przystąpienie SSOMA, która skupia wszystkie ruchy opozycyjne, jakie nie przystąpiły do ​​porozumienia pokojowego z Addis Abeby z września 2018 r., do mechanizmu weryfikacji i monitorowania zawieszenia broni. „Jest to konieczny i kluczowy krok dla konsolidacji procesu pokojowego – powiedział Paolo Impagliazzo, który prowadził mediację z ramienia Wspólnoty Sant'Egidio – aby zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej i dostęp organizacji międzynarodowych w całym kraju”. Barnaba Marial Benjamin, specjalny wysłannik prezydenta Salvy Kiira, dziękując Sant'Egidio za stworzenie warunków do „dialogu włączającego” zauważył: „Jesteśmy na właściwej drodze do pokoju, bardzo pożądanej przez papieża Franciszka, i mamy obowiązek i dobrą wolę, aby dalej nią iść”. W imieniu SSOMA generał Thomas Cirillo Swaka powtórzył „zobowiązanie do zakończenia działań wojennych w terenie i gróźb w mediach społecznościowych w celu stworzenia warunków sprzyjających dialogowi”.

Negocjacje będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach i skupią się wokół zarządzania oraz głównych przyczyn konfliktu. Kolejna runda, która odbędzie się w Rzymie w marcu, poświęcona zostanie spotkaniu przywódców wojskowych, odpowiedzialnych za wprowadzenie w życie decyzji dotyczących zawieszenia broni.

 

Rome resolution on monitoring and verification of CoHa 2017 >>