WYDARZENIA

Marco Impagliazzo na spotkaniu Global Friendship: przyjaźń, Słowo Boże i ubodzy, by podążać ścieżką wyzwolenia od wojen i niesprawiedliwości

„Jesteśmy w Padwie i Wenecji, dwóch miastach bogatych w historię i piękno, ukształtowanych przez wieki kultury i wiary, które z otwartości na drugiego człowieka uczyniły swoją siłę”. W ten sposób Marco Impagliazzo otworzył zgromadzenie plenarne na targach w Padwie zatytułowane „Wszystko może się zmienić”. Przewodniczący Wspólnoty Sant'Egidio zaprosił 1000 młodych Europejczyków do „wyjścia z siebie i z labiryntów, w których czasami się zamykamy, i pójścia drogą pokoju, która w przyjaciołach, w słowach i w ubogich ma jasne punkty odniesienia”. „To prawda, że czujemy się słabi i przestraszeni, ponieważ myślimy, że możemy żeglować po morzu życia w pojedynkę” - powiedział Impagliazzo, „ale jeśli zjednoczymy się z innymi i wpuścimy pokój do naszych serc, mamy siłę, by spotkać się z każdym oraz by walczyć o godność i wyzwolenie tak wielu z ubóstwa i niesprawiedliwości”. W zgromadzeniu, w którym uczestniczyło wielu młodych Syryjczyków i Afrykańczyków, którzy przybyli do Europy dzięki korytarzom humanitarnym, mocno zaapelowano o budowanie przyjaznej Europy i nieakceptowanie śmierci migrantów na Saharze i na Morzu Śródziemnym.
 
Po słowach Impagliazzo pojawiło się wiele świadectw młodych ludzi, którzy opowiadali o swojej bezinteresownej pracy z nieletnimi i osobami starszymi na przedmieściach, z bezdomnymi i uchodźcami. Wśród nich przemówienie Julii, młodej uchodźczyni z Ukrainy w Kijowie, które poruszyło wszystkich: „Sant'Egidio pomogło mi, kiedy uciekłam z rodziną z Donbasu, a teraz ja dołączyłam do Wspólnoty. Pomaganie innym sprawia, że zapominam o strachu”.
 
Spotkanie Global Friendship 2023 zakończy się w niedzielę o godzinie 16:00 pokojowym flash mobem na placu Świętego Marka w Wenecji. Kolejne spotkanie Giovani per la Pace już za rok, między 27 a 29 sierpnia 2024 r. w Berlinie, na kolejnym etapie Globalnej Przyjaźni.