Ekosolidarność

Daj drugie życie swoim ubraniom

 

Łączymy ekologię i solidarność, przeciw kulturze odpadów, aby pomóc wielu ludziom

Można mierzyć bogactwo i ubóstwo społeczeństwa także ilością odpadów, które wytwarza. W społeczeństwach bogatych wyrzuca się często to, co może być jeszcze użyteczne, a z pewnością przydatne dla kogoś innego. Nie tylko: wyrzucanie zużytych przedmiotów zaczyna być problemem i powoduje dodatkowe zanieczyszczenie środowiska.


Zbieranie, selekcjonowanie, recycling: to słowa „eksolidarności”

W ten sposób Wspólnota Sant’Egidio znalazła sposób, aby pomagać wielu ludziom w potrzebie, w wielu krajach, wykorzystując także to, co nasze społeczeństwo wyrzuca. W ten sposób można przejść od „kultury śmieci” do „kultury ponownego wykorzystania”.

Miasto ekosolidarne jest wielkim centrum prowadzonym przez Wspólnotę w Rzymie, gdzie przedmioty różnego typu (od ubrań po meble, koce czy stare płyty) zyskują nową wartość w solidarności. To, co może być rozdystrybuowane ubogim - bliskim czy dalekim, jest przechowywane, a potem dostarczane. To, co może zostać zakupione jako przedmiot vintage jest sprzedawane, a zebrane środki są wykorzystywane do wspierania wspólnych działań lub inicjatyw w biednych południowych rejonach świata.

W wielu innych miastach we Włoszech i w Europie – w Genui, Neapolu, Warszawie, Moskwie, żeby dać tylko kilka przykładów - Sant’Egidio otworzyło centra, w których można wziąć udział w tej niezwykle potrzebnej aktywności zbiórki i recyclingu.


W Warszawie:

„Szafa Przyjaciół” działa przy parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu, przy ul. Tamka 4a (wejście od Elektrycznej).
- dary można PRZYNOSIĆ w poniedziałki między godz. 18 a 20
- można je OTRZYMAĆ w czwartki między godz. 17 a 19.

 

W Poznaniu:

Szafa Przyjaciół działa na Sołaczu (ul. Góralska) na ternie parafii św. Jana Vianneya w poniedziałki w godz. 18-19. Prosimy o kontakt w sprawie dostarczania odzieży przez strone na Facebooku (https://www.facebook.com/santegidio.poznan) albo mailowo: [email protected].

Jeszcze jedną inicjatywą, która łączy ekologię i solidarność jest “Rigiocattolo” - "Re-Zabawka”, sprzedaż zabawek organizowana przez dzieci i młodzież ze Szkół Pokoju oraz Młodych dla Pokoju, która odbywa się co roku przed lub po Bożym Narodzeniu, w wielu miastach Włoch i Europy, aby wesprzeć program DREAM – opiekę nad chorymi na AIDS w Afryce.